Trhy střední Evropy

17 %
Tolik si v červenci připsal český akciový trh v dolarovém vyjádření. Nejsilněji v regionu posílily akcie na varšavské burze, a to zhruba o 25 procent. Maďarské akcie stouply o 23 %.

6,4 %
Tolik by měl letos činit dividendový výnos českých akcií. Šlo by o nejvyšší výnos v regionu střední a východní Evropy. Polské akcie by měly v průměru vynést 2,7 procenta. Jediným dividendovým titulem v Maďarsku je Magyar Telekom.


Chladná očekávání

Citigroup však trhům regionu do budoucna příliš nevěří. Oproti Rusku či Turecku zaostávají v tržním ohodnocení akcií.

Tuzemské akcie si v očích analytiků polepšily a jejich vlajkovou lodí se staly cenné papíry společností ČEZ a Telefónika O2. Uvádí to zpráva společnosti Citigroup, která zvýšila svoje doporučení pro české akcie ze stupně "podhodnocené" na neutrální.

Analytici Citi se zaměřili především na trhy Polska, Česka a Maďarska. Ty v červenci viditelněji sílily poprvé od vypuknutí hospodářské krize. V celosvětovém srovnání si minulý měsíc vedly dokonce téměř nejlépe - v dolarovém vyjádření rostly o 15 až 25 procent.

Ačkoliv analytici zlepšili svoje hodnocení českých akcií, středem jejich zájmu zůstává Polsko. Předpovídají mu výraznější ekonomické oživení než ostatním zemím regionu CEEMEA (střední a východní Evropa, Střední východ a Afrika).

Přesto Citi ponechala tamním akciím stupeň hodnocení na neutrální. Z polských titulů upozorňuje na akcie firem z bankovního sektoru Bank Pekao a PKO Bank Polski, pro něž vydala doporučení koupit. V průměru by měly polské akcie letos vynést více než 2,7 procenta.

Od českých akcií si pak analytici Citi slibují letošní nejvyšší 6,4% dividendový výnos v rámci zemí CEEMEA. Nejvíce by měli vydělat akcionáři ČEZ a Telefóniky O2, které jsou nejpreferovanější, a Komerční banky. Té se však stejně jako Erste Bank dostalo snížení doporučení ze stupně koupit na držet.

Nejlevnější a zároveň nejzranitelnější ze všech posuzovaných trhů zůstává podle zprávy Citigroup Maďarsko. Jediný tamní dividendový titul představuje telekomunikační operátor Magyar Telekom.

Přestože akciové trhy střední Evropy rostly v červenci rekordním tempem, stabilizoval se bankovní sektor a domácí měny sílily, odborníci Citi nadšení tlumí. Růst připisují spíše měnovým vlivům a upozorňují na nízké objemy obchodů, které signalizují, že k výrazné změně na trhu nedošlo. Posilování eura vůči dolaru, které stálo za více než polovinou celkového růstu akciových indexů vyjádřených v dolarech, se podle předpovědi zmírní.

Právě ve vývoji měnových kurzů spatřují analytici největší nebezpečí pro další budoucnost akciových trhů Česka, Maďarska a Polska. V případě Maďarska mají navíc obavy o stabilitu bank, které budou zatíženy novou bankovní daní.

V Polsku se Citi obává, že vlna primárních emisí akcií (IPO) a privatizace podílů ve státních firmách bude tlačit na pokles cen akcií.

Celkově ke třem zemím střední Evropy analytici Citi dodávají, že v porovnání s ostatními státy CEEMEA, jako jsou Rusko či Turecko, jsou tyto trhy méně atraktivní z hlediska tržního ohodnocení akcií. Proto akcie regionu jako celku nadále vidí jako "podhodnocené".

Akciové trhy v Česku, Polsku a Maďarsku během uplynulých dvou let pocítily následky hospodářské recese a zaostávaly za růstem rozvíjejících se trhů. V minulém roce se vzchopily v průměru o 45 procent, přesto ale zdaleka nedosahují svých vrcholů před dvěma lety.