ČEZ upustil od akvizic na rizikových trzích Ruska a Ukrajiny. To ale neznamená, že končí zahraniční expanzi. "Nebudeme vstupovat do nových států, ale posilovat v těch, kde působíme. A rádi bychom stavěli i nové elektrárny," říká Tomáš Pleskač, šéf zahraniční divize ČEZ.
HN: Jaká je situace po konfliktu v rumunské obci Cogealac?
Komplikovaná. Mezi hospitalizovanými byl i místostarosta a jeho bratr. Z nemocnice se ale ztratili a policie po nich pátrá. V obci není ani starosta, ani místostarosta a zastupitelstvo požádalo o rozpuštění.
HN: Proč jste upustili v Rumunsku od stavby paroplynové elektrárny? Protože jsme se s vlastníkem původní elektrárny, kterou jsme chtěli nahradit paroplynovým blokem, nedohodli na ceně. HN: Podobný projekt jste ale zastavili i v Bulharsku...
Tam jsme ho jen pozastavili. Regulační úřad nám totiž není schopen garantovat podmínky, za kterých by tam byla paroplynová elektrárna provozována. My tak nejsme schopni spočítat ekonomiku provozu.
HN: Jak pokračují v Bulharsku spory o cenu elektřiny, jež vedete se státem?
Na jaře u nás provedli státní úředníci audit, který zkoumal naše oprávněné provozní náklady a investiční program. Výsledky čekáme. Ale naše oprávněné náklady (započítávané do ceny proudu) jsou nižší, než objem mezd našich zaměstnanců!
HN: Dohodli jste se už v Bulharsku s místní vládou na vyplacení dividendy?
Stále o tom jednáme. Bulharsko nás tlačí k co nejvyšší dividendě. My ale nemůžeme ohrozit finanční stabilitu naší firmy.
HN: Jak pokračují vaše plány v Turecku?
Minulý týden jsme spustili vodní elektrárnu, další tři by měly začít běžet v dalším půl roce. V nejbližší době se také rozhodneme, zda tam postavíme velkou vodní elektrárnu Kemah a paroplynovou elektrárnu Egemer.
HN: Která země je v rámci expanze ČEZ nejvíc problematická?
Nehodnotíme země mezi sebou. Ve všech narážíme na problémy a jsme tam od toho, abychom je řešili. Například největší pohledávky máme nyní v Albánii, kde nám zákazníci dluží asi šest miliard korun. Když jsme do země přišli, nebylo tam vůbec zvykem platit za elektrickou energii. Díky novému projektu vymáhání pohledávek se situace nyní začíná zlepšovat.
HN: Pomohly vám zkušenosti z Rumunska, kde řešíte pohledávky u státních drah?
Určitě. Bez zkušeností z Bulharska a Rumunska si dokážu obtížně představit, že bychom mohli vstoupit do Albánie.
HN: Co cítíte jako největší úspěch v zahraniční expanzi ČEZ?
Tři věci. I přes krizi dosahujeme ve všech zemích na našich projektech očekávané návratnosti. Naši stavbu větrného parku v Rumunsku mnozí podceňovali, tvrdili, že to nezvládneme. A dnes se tam točí už skoro sto větrníků! A konečně - vidíme už záblesky oživení na trhu s energiemi, což nás nabíjí optimismem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist