Japonci mají o důvod více ke skepsi. Vše nasvědčuje tomu, že jejich ekonomika letos ztratí druhou pozici v celosvětovém žebříčku sestaveném podle nominální hodnoty HDP. Obsadí ji Číňané.
Včera to sdělil tokijský úřad vlády, jehož experti předběžně vyčíslili hodnotu HDP za letošní duben až červen na 1,29 bilionu dolarů, kdežto čínský HDP za stejné období činil 1,34 miliardy dolarů.
Japonští vládní statistikové míní, že změnit globální pořadí bude možné teprve po zveřejnění celoročních čísel. O tom, že ta čínská budou lepší, ale už nyní nikdo ze západních ekonomů nepochybuje.
"Čína letos odsune Japonsko, což dokazuje, že její dominantní úloha v globálním hospodářství stoupá," komentuje pro agenturu Bloomberg Eswar Prasad z amerického ústavu Brooking Institution a bývalý šéf čínského oddělení MMF.
Čína se bude blížit USA
Experti sledující prudký hospodářský vzestup Číny si kladou otázku, kdy její ekonomika velikostí HDP předčí americkou.
Doba, kdy se tak stane, není zase natolik vzdálená. Podle Jima O'Neilla, hlavního ekonoma banky Goldman Sachs, by se tak mohlo stát v roce 2027. Ekonomové z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers udávají dokonce již rok 2020.
Čína, jejíž ekonomika rostla nepřetržitě pět let dvouciferným tempem (2003 - 2007) a následující dva roky její dynamika přesahovala devět procent, předstihla postupně nominální hodnotou HDP v dolarech Británii, Francii a Německo. Teď se dostává před Japonsko, které se drželo na druhé příčce hned za USA od roku 1968, kdy se dostalo před tehdejší západní Německo. Přitom ještě před pěti lety byl čínský nominální HDP ve srovnání s japonským zhruba poloviční (kolem 2,3 bilionu dolarů).
"Tyto změny na globální hospodářské mapě mají obrovský význam. Čína během uplynulých zhruba 10 let nabyla na síle a vlivu. Pro skoro každou asijskou zemi je důležitějším obchodním partnerem než USA nebo Japonsko," podotýká v listu The New York Times Nicholas Lardy, expert Petersonova ústavu pro mezinárodní ekonomiku.
Čína loni předstihla Spojené státy americké v prodeji osobních a lehkých užitkových aut (13,6 milionu vozů ve srovnání s 10,4 milionu). A také se místo Německa stala největším vývozcem zboží.
Na světových komoditních trzích kupuje nejvíce mědi a železné rudy, v dovozu ropy je druhá (za USA).
"Ale to je teprve začátek. Čína má stále obrovský prostor pro hospodářskou expanzi. Svojí poptávkou bude stále více ovlivňovat ceny komodit, které vyvážejí například Rusko, Austrálie nebo latinskoamerické země," poznamenává Wang Tchao, pekingský ekonom švýcarské banky UBS.
Stále chudá rozvojová země
Čína nyní do jisté míry kopíruje cestu, kterou se vydalo na počátku 80. let Japonsko. To tehdy začalo mohutně investovat do výstavby továren po celé Asii.
"Japonsko tenkrát výrazně ovlivňovalo dění na komoditních trzích i investiční toky. Nyní tuto roli přebírá Čína. Ovšem s tím rozdílem, že má asi desetkrát tolik obyvatel a její ekonomika stále roste skoro o 10 procent ročně," říká Šen Ťien-kuang z firmy Mizuho Securities Asia.
Ale čínský HDP zůstává v přepočtu na obyvatele zhruba na úrovni Albánie nebo Salvadoru a je jenom o něco vyšší než třeba v Angole.
"Máme obrovský počet obyvatel, slabé hospodářské základy, relativně málo nerostných zdrojů a značný podíl lidí žijících v chudobě," uvádí šéf čínského statistického úřadu Ma-Ťien-tchang.
Podle něj se proto musí nadále přihlížet k tomu, že Čína zůstává rozvojovou zemí.
Čína roste, ale stále je velmi chudá
4,9 bilionu dolarů
činí hodnota čínského HDP v přepočtu na rok, zatímco japonského 5,07 bilionu dolarů. Statistikové v Tokiu těmito čísly dokazují, že Japonsko v prvním pololetí uhájilo 2. místo na světě, tedy před Čínou.
Hra statistických čísel
Japonsko vytvořilo během letošního druhého čtvrtletí HDP v hodnotě 1,29 bilionu dolarů, ale Čína za 1,34 bilionu dolarů. Její HDP loni v nominálním vyjádření činil zhruba 4,9 bilionu dolarů. Od roku 1978, kdy Čína zahájila reformy, vzrostl podle agentury Bloomberg její HDP devadesátkrát.
500 miliard jüanů
v přepočtu skoro 1,5 bilionu korun, by měly letos získat firmy na čínských burzách cenných papírů. Země by se tak stala největším trhem primárních emisí akcií na světě.
Boj s chudobou je priorita
Za posledních zhruba 30 let se z největší chudoby podle údajů OSN vymanilo přes 300 milionů Číňanů. Ale jejich země podle HDP na obyvatele zůstává na úrovni například Albánie, Salvadoru a jen těsně před Angolou nebo Ázerbájdžánem.
Největší ekonomiky světa podle loňského HDP (údaje v miliardách dolarů)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist