Počáteční příznivý vývoj evropských burz vzal včera za své poté, co odpoledne přišly nepříznivé zprávy ze Spojených států. Zasažen byl i pražský trh, který ale díky dřívějšímu konci obchodování, skončil ještě v mírném plusu. Při nadprůměrné aktivitě obchodníků uzavřel hlavní index PX silnější o 0,31 procenta na 1188,3 bodu. Na starém kontinentu i v zámoří pak pokračovala vlna výprodejů.

Pražské burze se dařilo

Zisky si v Praze připsala většina titulů, když se dařilo menším emisím. Naopak dvě největší emise - akcie energetické společnosti ČEZ a rakouské Erste Bank oslabily.

"Čtvrteční obchodování na pražské burze proběhlo za výraznější aktivity, přičemž většina pozornosti se soustředila do akcií mobilního operátora Telefóniky O2. Zbytek trhu registroval jen minimální změny a rekordní objemy následně proběhly až v závěrečné aukci," uvedl Josef Kohout z Patria Finance.

Včera nejvíce obchodované akcie Telefóniky zpevnily o mírných 0,23 procenta na 435 korun. Akcie pojišťovací skupiny VIG po dobrých výsledcích za letošní druhé čtvrtletí stouply o 3,3 procenta na 940 korun, uvedl Josef Němý z Komerční banky. Skupina informovala, že její pololetní hrubý zisk vzrostl v meziročním srovnání o 11 % na 255,6 milionu eur (6,3 miliardy Kč).

Se ziskem 3,35 procenta na 228,40 koruny uzavřely cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol. Největší zisk včera zaznamenaly akcie sítě autobazarů AAA Auto, které posílily o 4,42 procenta na 18,90 koruny. Likvidita na titulu byla ale minimální. Naopak ČEZ odepsal 0,47 procenta na 848 korun. Oslabily i akcie Erste, které ztratily půl procenta na 741 korun.

Evropa i USA ztrácely

Akcie na burzách v západní Evropě navzdory slibnému začátku prudce oslabily.

Značný vliv na jejich pokles měla odpolední statistika z USA, která potvrdila, že hospodářské oživení je patrně slabší, než se předpokládalo. Pod prodejním tlakem se ocitly především komodity, ovšem s výjimkou zlata.

Statistika z USA ukázala, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden nečekaně zvýšil a dostal se na půl milionu. Analytici čekali přesně opačný vývoj a mírný pokles.

Později se přidala statistika o vývoji aktivity na východě Spojených států, takzvaný index Philly Fed, který sestavuje Federální rezervní banka ve Filadelfii. Tento indikátor dokonce ukázal, že tamní průmysl produkoval méně než v červenci. Index aktivity se propadl na minus 7,7 z červencových plus 5,1 bodu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 1,48 procenta a uzavřel na 1036,84 bodu. Index klesal už druhým dnem v řadě a ocitl se na nejnižší úrovni za poslední měsíc. Horší makroekonomická data srážela především ceny akcií firem z odvětví finančního sektoru a komodit. Ztráty indexu bankovních titulů Stoxx Europe 600, indexu základních zdrojů a indexu ropných a plynárenských firem si tak odepsaly od 1,9 do dvou procent.

Obchodní den přitom zahájila Evropa nepatrným růstem. Bylo to i díky zprávě, že německá centrální banka zlepšila předpověď letošního vývoje země. Nyní čeká letošní růst HDP ve výši zhruba tří procent, zatímco v červnu předpokládala 1,9 procenta. Příznivě působily i informace z Británie, která ohlásila menší rozpočtový deficit, než ekonomové očekávali.

Americké akcie hned od počátku obchodování prudce klesaly. Akciím nepomohla ani zpráva o několikamiliardové akvizici, kterou oznámila společnost Intel (blíže strana 25). Dow Jonesův index uzavřel na 10 271 bodů a proti předchozímu závěru vykázal propad o 1,39 procenta. Širší index S&P 500 odepsal 1,69 % na 1075 bodů, technologický index Nasdaq Composite klesl o 1,66 % na 2178 bodů.


Index PX (ČR)

0,31 %

růst: 1188,3 bidu

DAX (Něm.)

1,80 %

pokles: 6075,1 bodu

S&P 500 (USA)

1,87 %

pokles 1073 bodů, 20,20 hodin