Vysocí představitelé americké vlády byli předem informováni, že moratorium na těžbu ropy z mořského dna způsobí ztrátu 23 000 pracovních míst a zablokuje investice do těžby za zhruba 10,2 miliardy dolarů (skoro 200 miliard Kč). Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na federální dokumenty.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy vydala moratorium na těžbu ropy z mořského dna koncem května, a to v reakci na únik ropy z poškozeného vrtu Macondo v Mexickém zálivu. Vrt patří koncernu BP a ropa, která z něj unikla, způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Zákaz vzbudil značnou nevoli jak mezi těžebními společnostmi, tak mezi politiky v těch státech, kterých se zákaz dotýká. Soud původní vyhlášení moratoria zrušil, částečně kvůli tomu, že je ekonomicky nepodložené. Vláda však 12. července vyhlásila nové moratorium, jež v zálivu až do 30. listopadu zakazuje novou těžbu z mořského dna.
Nové dokumenty podle WSJ lépe objasňují postup americké administrativy a její hodnocení dopadů moratoria na ekonomiku. Ukázalo se například, že Michael Bromwich, v jehož pravomoci je regulace příbřežní těžby, varoval ministra vnitra Kena Salazara před výraznými dopady na zaměstnanost i na samotné těžební firmy, pokud vláda moratorium prosadí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist