Vysocí představitelé americké vlády byli předem informováni, že moratorium na těžbu ropy z mořského dna způsobí ztrátu 23 000 pracovních míst a zablokuje investice do těžby za zhruba 10,2 miliardy dolarů (skoro 200 miliard Kč). Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na federální dokumenty.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy vydala moratorium na těžbu ropy z mořského dna koncem května, a to v reakci na únik ropy z poškozeného vrtu Macondo v Mexickém zálivu. Vrt patří koncernu BP a ropa, která z něj unikla, způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Zákaz vzbudil značnou nevoli jak mezi těžebními společnostmi, tak mezi politiky v těch státech, kterých se zákaz dotýká. Soud původní vyhlášení moratoria zrušil, částečně kvůli tomu, že je ekonomicky nepodložené. Vláda však 12. července vyhlásila nové moratorium, jež v zálivu až do 30. listopadu zakazuje novou těžbu z mořského dna.

Nové dokumenty podle WSJ lépe objasňují postup americké administrativy a její hodnocení dopadů moratoria na ekonomiku. Ukázalo se například, že Michael Bromwich, v jehož pravomoci je regulace příbřežní těžby, varoval ministra vnitra Kena Salazara před výraznými dopady na zaměstnanost i na samotné těžební firmy, pokud vláda moratorium prosadí.