Lepší externí ekonomické podmínky pro petrochemii i rafinerie, jinými slovy lepší marže, nárůst prodejů, plynulý provoz bez odstávek, lepší využití výrobních kapacit a úspory nákladů ve výši kolem 800 milionů korun. To jsou faktory, které ovlivnily příznivé hospodářské výsledky Unipetrolu za letošní první pololetí. Podle člena představenstva Ivana Ottise se Unipetrol postupně dostává, podobně jako okolní ekonomika, z krize.

HN: Náklady ale nebudete snižovat věčně. Podobně jako dopředu neovlivníte vlivy, jako jsou kurz koruny, klesající spotřeba pohonných hmot, odstávky rafinerií v sousedních zemích, které také letos Unipetrolu pomohly.

My tyto vlivy samozřejmě nepřeceňujeme, nespoléháme na ně. To se týká i vlivu odstávek v sousedních zemích. Je to jen dočasný jev, takže k zásadnímu zlepšení odbytu zakázek u konkurentů nedochází.

My se především snažíme oživit stagnující českou poptávku, která se v čase nejhlubší krize propadla na 85 procent dřívějšího stavu, nyní je už na nějakých 90 procentech. Ale poptávka zdaleka ještě nedosahuje hodnot, na kterých byla před krizí. Takže se snažíme tento pokles co nejvíc kompenzovat vývozy pohonných hmot do okolních států, zejména Slovenska a Německa. Tyhle dva exportní trhy jsou podle mne perspektivní i z dlouhodobějšího hlediska.

HN: Můžete vůbec ještě někdy počítat s nárůstem poptávky po pohonných hmotách? Je to reálné?

To je skoro filozofická otázka. Myslíme, že poptávka po palivech bude stagnovat, maximálně mírně růst. Ze tří důvodů: Po krizi se lidé naučili šetřit, nejen u pohonných hmot. Přehnaná konzumace, jako byla dřív, už nebude asi nikdy. Pak je tu dlouhodobý trend výroby aut s co nejnižší spotřebou. A také bude narůstat poptávka po alternativních palivech.

HN: Jak se bude vyvíjet hospodaření Unipetrolu ve druhém pololetí letoška?

K takovému výhledu jsme hodně opatrní. Marže jsou nevyzpytatelné, těžko je předvídat. Automobilová sezona brzy skončí. Na druhé straně petrochemický obor ale zas nepropadá takovým výkyvům jako obor rafinerský. A je tu ještě riziko poklesu cen ropy. To může mít vliv na ohodnocení zásob, což má při nějakých větších výkyvech i zásadní vliv zas na výsledky celého našeho oboru.

HN: Vy letos očekáváte výraznější posun v ceně ropy, tedy základní suroviny Unipetrolu?

Takový extrém, jaký jsme zažili před časem skokem na těch až 145 dolarů za barel, snad v dohledné době nepřijde. Pokud do toho letos nevstoupí spekulanti jako tehdy. Což neočekávám. Cena ropy se teď evidentně řídí skutečným fyzickým trhem.

Domnívám se navíc, že teď nedojde k žádné zásadní změně ve spotřebě, takže i cena ropy by se letos neměla snad výrazně změnit oproti nynějším cenovým hodnotám, které se pohybují mezi těmi 70 a 80 dolary za barel.

HN: Předloni vyplatil Unipetrol svým akcionářům dividendy. Dá se očekávat, že je vyplatí letos?

To je otázka, která jde mimo mne. Je to věc, jak rozhodnou akcionáři.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist