Goldman Sachs
Nejnenáviděnější firma Ameriky. Goldman Sachs dokázal vydělat na vytvoření trhu s nekvalitními hypotékami, i na jeho kolapsu. Veřejnost nelibě nese velké bonusy pro manažery i zaměstnance banky oznámené i v roce, kdy banka přijala vládní pomoc. V počtu negativních zmínek se Goldman Sachs může rovnat jen ropnou katastrofou stigmatizovaná BP. V roce 2009 Goldman Sachs vykázal zisk přes 13miliard dolarů.
JPMorgan Chase
Jeden z vítězů. Již na jaře 2008 pohltila investiční banku Bear Stearns, po vypuknutí krize převzala z rukou i Washington Mutual. Na jaře se akcie JPMorgan Chase propadly na dlouholeté minimum, od té doby se však téměř třikrát zhodnotily a nyní má banka tržní kapitalizaci přes 160 miliard dolarů.
Lehman Brothers
Největší z poražených. Vedení banky dlouho odmítalo zájemce o koupi, v fázi pak uchazeče odradilo neposkytnutí státních záruk. Nedostatkem likvidity sužovaná banka musela 15. 9. 2008 požádat o ochranu před věřiteli. Šlo o největší bankrot světové historie.
Merrill Lynch
Obří investiční společnost před bankrotem zachránilo spojení s Bank of America oznámené v den pádu Lehman Brothers. Akcionáři Merrill Lynch získali 50 miliard dolarů v akciích Bank of America.
Morgan Stanley
Investiční banku hrající na Wall Sreet důležitou roli od třicátých let nechtěla v době vrcholící krize převzít JPMorgan Chase ani zadarmo. Nakonec do Morgan Stanley investovala největší japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group. Za devět miliard dolarů Japonci získali něco přes pětinu Morgan Stanley a zatím nemají důvod investice litovat. Majetek spravovaný Morgan Stanley sice o něco klesl, ale už loni se firma dostala do zisku.
Bear Stearns
Ještě na konci roku 2007 šlo o pátou největší investiční banku v USA. Bear Stearns byla před hypoteční krizí oceňována za obchodní inovace a systém řízení rizika, ovšem pokles cen nemovitostí v USA neustála, Fed jí poskytl nouzový úvěr, ovšem banku nešlo zachránit. Stát se zaručil za špatné úvěry Bear Stearns v objemu 29 miliard dolarů a banku převzal konkurent JPMorgan Chase.
Bank of America
Spolkla investiční banku Merrill Lynch, čímž se stala největším správcem majetku na světě. V rámci vládní pomoci získala 25miliardový úvěr, záruky ve výši dalších 118 miliard mají uhradit případné ztráty plynoucí z akvizice Merrill Lynch.
AIG
Největší záchranná akce. Vládní pomoc začala 85miliardovou injekcí, za niž stát získal 80 procent akcií AIG. Součet dodané likvidity a záruk se vyšplhal na 183 miliard. Pojišťovna prodává svá aktiva, aby své závazky snížila. Tržní kapitalizace společnosti řazené ještě před třemi lety do první dvacítky žebříčku nejhodnotnějších firem světa se smrskla na 24 miliard dolarů.
Citigroup
Banka s největší sítí poboček (16 tisíc ve 140 zemích světa) dostala od americké vlády garance pokrývající nekvalitní úvěry v nominální hodnotě přes 300 miliard dolarů. Převedení úvěru od vlády na akcie způsobilo, že stát nyní v bance drží 36% podíl. To vedlo k vyřazení akcií Citigroup z Dow Jonesova indexu.
Wachovia
Před krizí podle výše aktiv čtvrté největší americké bance nabídla záchranné lano Citigroup. Akcionářům Wachovie nabídka přišla nedostatečná. Banku nakonec pohltil konkurent Wells Fargo, který za ni zaplatil 15,1 miliardy dolarů v akciích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist