Guvernér České národní banky Miroslav Singer a prezident Václav Klaus se shodují, že prohlubování regulace finančního sektoru na úrovni celé EU a vznik nových regulačních orgánů není správnou reakcí na krizi a dokonce může způsobit i problémy tuzemskému finančnímu sektoru. Singer to řekl po včerejším setkání s prezidentem.

"Nejsem příliš potěšen přesunem pravomocí do různých panevropských agentur, které ještě ani nevznikly a u kterých ani není jasné, jak budou personálně obsazené. A na tom se s panem prezidentem shodujeme," uvedl Singer. Zároveň upozornil, že je nutné kroky vedoucí k zvýšené regulaci sledovat. "Je třeba si stále hlídat detaily, abychom nezjistili, že ten náš stabilní a důvěru dodávající finanční sektor má najednou problémy, protože je nevhodně regulován nebo dochází k nevhodným rozhodnutím, za které neneseme zodpovědnost."

Základ schválené podoby unijního finančního dohledu, jež by měla začít fungovat od ledna 2011, mají tvořit čtyři nové instituce. Tři budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech pro unijní ekonomiku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist