Martin Volf pochází ze starého rodu hrnčířů v Kolovči na Domažlicku a titul nejlepšího živnostníka Plzeňského kraje získal za vytvoření unikátního Muzea techniky a řemesel.

"Od zrušení nevolnictví jsme byli živnostníci hrnčíři a já si ještě přibral to muzeum," popisuje Volf svůj rodinný osud a jeho vlastní, a teď už možno říci i úspěšný podnikatelský plán.

Na prodeji keramiky a provozu muzea ale nezbohatne. Za to, že i přes nepříliš výdělečný byznys dokázal přitáhnout do tisícihlavé Kolovče ročně na šest tisíc návštěvníků, si loni vysloužil krajský titul Rebel roku. Muzeum, které vzniklo už před šestnácti lety, dnes prezentuje kromě slavné kolovečské keramiky na padesát dalších řemesel a celkem sedm tisíc exponátů.

Návštěvníci Muzea techniky a řemesel tak vidí na vlastní oči nejen práci na hrnčířském kruhu a výtvory rodiny Volfových, ale i léta střádané historické vybavení tkalců, truhlářů, holičů, vlásenkářů, dráteníků a dalších tradičních řemeslníků. Z tisíců příchozích návštěvníků profitují i další místní živnostníci a zvyšuje se prestiž celé obce.

Rodina Volfových vyrábí keramiku už od roku 1785. "Kromě doby totality jsme byli vždy živnostníky. Přežili jsme všechny režimy," říká Volf.

"Mám spousty plánů do budoucna a když o něčem sním, tak je to už na 80 procent splněno," dodává.

SMS: 900 11 04 ZIV 10