Těžební společnost New World Resources (NWR) ustoupí od koupě polské důlní společnosti Bogdanka, pokud její současní majitelé nepřistoupí na cenu, kterou NWR nabízí. V pondělním vydání polského deníku Parkiet to řekl finanční ředitel NWR Marek Jelínek. Spolumajitelem NWR je český finančník Zdeněk Bakala, který je rovněž majoritním vlastníkem vydavatelství Economia, jehož součástí jsou Hospodářské noviny.

NWR nabídla vlastníkům Bogdanky za jednu akcii 100,75 zlotého (631 korun). "Nabízíme slušnou cenu," řekl Parkietu Jelínek. Na prodeji by podle jeho slov výrazně vydělali investoři, kteří nakoupili akcie Bogdanky při jejím vstupu na burzu, i ti, kterým je letos v březnu prodalo polské ministerstvo státního pokladu.

Akcionáři Bogdanky mají čas na rozmyšlenou do 29. listopadu.

Bogdanka investuje do otevření dalšího těžebního pole. "Jde o rizikový faktor, který naše slušná cena také odráží," tvrdí Jelínek.

Pokud by NWR Bogdanku nekoupila, mohla by podle Jelínka investovat na Ukrajině. O které společnosti by konkrétně usilovala, Jelínek neprozradil.

Zájem má NWR také o slezskou uhelnou firmu Jastrzembska Spolka Wenglowa (JSW), kterou vlastní stát. JSW produkuje koksovatelné uhlí a leží blízko českých hranic.

Akcionáři: Nemáme zájem


NWR koupi Bogdanky podmínila tím, že získá v tendru nejméně 75 procent akcií společnosti. Sedmačtyřicet procent akcií Bogdanky vlastní penzijní fondy, z nichž největší podíl (14 %) má fond OFE Aviva BZ WBK. Jeho zástupci již dali najevo, že za cenu, kterou nabízí NWR, svůj podíl neprodají. Podobně na nabídku NWR reagovali i další akcionáři polské společnosti.

Podle analytika společnosti Atlantik FT Milana Vaníčka je nabídnutá cena pro akcionáře Bogdanky atraktivní. "Nabídka by mohla být úspěšná, protože ekonomicky je to pro vlastníky zajímavý výnos, a navíc aktiva Bogdanky mohou vyměnit za akcie NWR, budou-li chtít uchovat svoji expozici v uhelném sektoru," říká Vaníček.

Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus soudí, že vyšší nabídka ze strany NWR může ještě přijít. "Jde o psychologický boj a žádný management na světě neřekne dopředu, že nabídku zvýší," uvedl. "Nabízená cena za Bogdanku se jeví jako přiměřená. Vidím ještě malý, přibližně desetiprocentní prostor pro její navýšení," dodal Hatlapatka.

Bogdanka za letošní první pololetí prodala 2,73 milionu tun uhlí, což je oproti stejnému období loni nárůst o 17 procent. Od ledna do konce června vykázala čistý zisk 106,9 milionu zlotých, meziročně o 28 procent více. Do roku 2014 chce firma zvýšit těžbu na 11 milionů tun uhlí ročně.

Polská těžební společnost, která je kotovaná na varšavské burze, je jednou z největších černouhelných těžebních firem v Polsku a jedním z hlavních hráčů na polském trhu s energetickým uhlím.

NWR zlevní koks i uhlí


NWR včera také oznámila, že se dohodla s odběrateli na dodávkách uhlí a koksu pro letošní čtvrté čtvrtletí. Průměrná cena koksovatelného uhlí klesne proti třetímu kvartálu o tři procenta a cena koksu o devět procent. "Čtvrtletně oceňované koksovatelné uhlí, určené k dodávkám pro čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2010, tvoří 20 procent předpokládaného celkového objemu dodávek v roce 2010 a dosáhlo objemu přibližně 190 000 tun," uvedla NWR. Průměrná dosažená cena těchto dodávek činí 154 eur (zhruba 3773 korun) za tunu.

Průměrná sjednaná cena pro dodávky koksu na čtvrté čtvrtletí činí 331 eur (zhruba 8110 korun) za tunu. V meziročním srovnání je to o 122 procent více. Předpokládaný objem dodávek ve čtvrtém čtvrtletí činí přibližně 280 000 tun.

NWR očekává v letošním roce celkový prodej přibližně 5,5 milionu tun koksovatelného uhlí, pět milionů tun energetického uhlí a 1,1 milionu tun koksu. Produkční cíle společnosti pro kalendářní rok 2010 jsou 11,5 milionu tun uhlí a milion tun koksu.

Firma uvedla, že všechny ceny uváděné v eurech vycházejí ze směnného kurzu 24,50 Kč/euro. Zároveň upozornila, že průměrné smluvní ceny dodávek jsou orientační. Může je ovlivňovat řada faktorů včetně pohybů směnného kurzu, kvality uhlí, načasování dodávek a pružných ustanovení jednotlivých smluv.

Ackie NWR reagovaly na včerejší informace růstem o 1,05 procenta na 222,30 koruny.


Nabízíme slušnou cenu. Bogdanka investuje do otevření dalšího těžebního pole. Jde o rizikový faktor, který naše slušná cena také odráží.
finanční ředitel NWR
MAREK JELÍNEK,


za Bogdanku NWR nabízí zhruba


21 miliard korun

631 korun za akcii