Je to nečekaný kompromis. Čína, Indie a další velké ekonomiky budou mít od roku 2013 větší slovo v Mezinárodním měnovém fondu. Výměnou za závazný slib, že přestanou manipulovat s kurzy svých měn. Ministři financí a guvernéři centrálních bank z 19 nejvlivnějších zemí světa a představitelé EU (G-20) se na tom o víkendu dohodli v jihokorejském Kwangdžu.
Dosažený kompromis znamená, že se podařilo odvrátit hrozbu měnové války, během níž by se jednotlivé země předháněly, která co nejvíce devalvuje svoji měnu a získá tedy na světovém trhu cenovou výhodu. Na to by doplatily hlavně země eurozóny, jejichž společná měna by ve vztahu k těm ostatním posílila. Následný propad evropského vývozu by negativně pocítilo i Česko, životně závislé na konjunktuře v eurozóně.
Dohoda se nerodila vůbec snadno. Pátek, první jednací den, měl původně skončit slavnostním banketem. Ale ministři se z bývalého zábavního parku královské rodiny brzy přesunuli do Hiltonu, kde dlouho do noci pokračovali v jednání.
"Odvedli jsme dobrou práci. Teď jsou na řadě jiní," prohlásil spokojeně spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle. Dohodu o reformě MMF by měli za necelé tři týdny v Soulu doladit nejvyšší představitelé G-20.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist