Je to nečekaný kompromis. Čína, Indie a další velké ekonomiky budou mít od roku 2013 větší slovo v Mezinárodním měnovém fondu. Výměnou za závazný slib, že přestanou manipulovat s kurzy svých měn. Ministři financí a guvernéři centrálních bank z 19 nejvlivnějších zemí světa a představitelé EU (G-20) se na tom o víkendu dohodli v jihokorejském Kwangdžu.

Dosažený kompromis znamená, že se podařilo odvrátit hrozbu měnové války, během níž by se jednotlivé země předháněly, která co nejvíce devalvuje svoji měnu a získá tedy na světovém trhu cenovou výhodu. Na to by doplatily hlavně země eurozóny, jejichž společná měna by ve vztahu k těm ostatním posílila. Následný propad evropského vývozu by negativně pocítilo i Česko, životně závislé na konjunktuře v eurozóně.

Dohoda se nerodila vůbec snadno. Pátek, první jednací den, měl původně skončit slavnostním banketem. Ale ministři se z bývalého zábavního parku královské rodiny brzy přesunuli do Hiltonu, kde dlouho do noci pokračovali v jednání.

"Odvedli jsme dobrou práci. Teď jsou na řadě jiní," prohlásil spokojeně spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle. Dohodu o reformě MMF by měli za necelé tři týdny v Soulu doladit nejvyšší představitelé G-20.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist