Více než jeden milion osobních a malých užitkových automobilů letos vyrobí továrny v Česku. Odhaduje to Sdružení automobilového průmyslu podle výsledků za deset měsíců letošního roku, kdy tuzemské automobilky vyrobily 889 546 osobních vozů. To je o 10,7 procenta více než ve stejném období minulého roku.

"Celoroční nárůst výroby odhadujeme minimálně na 2,3 procenta. To by znamenalo zhruba milion a dva tisíc osobních aut, nejvíce v historii země," řekl HN Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Česko mezi rekordmany

Rekordní produkce, představující sto aut na tisíc obyvatel, by vynesla Česko na vrchol světového žebříčku výroby automobilů v poměru k počtu obyvatel.

"Určitě budeme o prvenství soupeřit se Slovinskem, Slovenskem a Belgií. Zatím to ale nelze říci, tyto země dosud nezveřejnily odhady celoroční produkce a přesná čísla budou známa až na jaře příštího roku," uvedl Šípek.

Loni bylo nejlepší Slovinsko. Má dva miliony obyvatel a loni se tam v továrně Revoz firmy Renault vyrobilo 202 tisíc vozů Clio II a Twingo. Tedy v přepočtu 99,7 auta na tisíc obyvatel. Česko s 95,5 vozu na tisíc obyvatel skončilo na druhé příčce pomyslného žebříčku, Slovensko s 85 auty bylo třetí.

Na opačném konci pořadí bylo loni Finsko, kde se vyrobila jen dvě auta na tisíc obyvatel. V Nizozemsku pak 3,1 a v Rakousku 6,7 vozu na tisíc obyvatel.

Absolutně nejvíce aut v Evropě vyrobily loni i přes půlmilionový pokles způsobený globální krizí továrny v Německu, a to 5,2 milionu vozů. Letos se o čekává, že výroba v Německu vzroste na 5,5 milionu aut. Česko bylo loni v absolutním vyjádření na pátém místě v Evropě po Německu, Velké Británii, Francii a Itálii s roční produkcí 979 tisíc osobních aut, což bylo o 39 tisíc vozů více než v roce 2008.

Škodovka očekává růst

Největším producentem osobních aut v Česku je mladoboleslavská Škoda Auto, člen skupiny Volkswagen. Škodovky se vyrábějí v závodech Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí. Z výrobních linek těchto tří závodů za tři čtvrtletí letošního roku vyjelo 413 tisíc aut. To bylo o sedm procent více než za tři čtvrtletí loňského roku.

Firma odhady produkce nezveřejňuje, ale podle názoru Sdružení automobilového průmyslu se letošní tuzemská produkce Škodovky může pohybovat na úrovni 530 tisíc vozů.

Kolínská továrna TPCA, která vyrábí minivozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1, letos očekává zhruba desetiprocentní pokles produkce.

"Do konce října jsme vyrobili 260 tisíc aut, za celý rok se bude výroba pohybovat okolo plánované kapacity, těsně pod 300 tisíc vozů," uvedl pro HN Jiří Černý, výrobní ředitel automobilky TPCA.

Nošovická továrna Hyundai vyrobila za tři letošní čtvrtletí téměř 144 tisíc vozů. Na konci roku předpokládá, že produkce převýší 175 tisíc automobilů.

V příštím roce se očekává zvýšení výroby jak v továrně Hyundai, a to na 200 tisíc aut, tak hlavně v závodech Škody Auto. Vedle rostoucího odbytu vozů Superb a yeti z Kvasin se začíná zvyšovat prodej modelů Octavia. Vedení automobilky proto s odboráři vyjednává pro leden až březen jednu směnu týdně navíc.

Slabý zájem o autobusy

Vedle růstu produkce osobních aut se v Česku od ledna do října zvýšila i výroba nákladních vozů, a to o čtvrtinu na 1081 vozidel. Ještě v pololetí ale byla výroba nákladních aut o 7 procent nižší než loni. Náklaďáky vyrábějí automobilky Avia Ashok Leyland motors a Tatra Kopřivnice. Jejich produkce před deseti lety převyšovala osm tisíc aut ročně.

Pokles produkce autobusů se zpomalil z pololetního propadu 21 procent na necelých 17 procent na konci října. Za deset měsíců letos hlavně firmy SOR Libchavy a Iveco ČR vyrobily dva tisíce autobusů.

 

Výroba aut v Česku

1,002

milionu osobních a malých užitkových aut se letos vyrobí na území Česka. Poprvé v historii země to bude více
než jeden milion vozů. Za deset měsíců do konce října se v Česku vyrobilo 889 546 aut.

1081

nákladních aut se v Česku vyrobilo letos od ledna do konce října. Je to o čtvrtinu více než loni. Nákladní vozidla v Česku vyrábějí firmy Avia Ashok Leyland Motors a Tatra Kopřivnice.

2054

autobusů vyrobily společnosti Iveco Czech Republic, SOR Libchavy, Tedom a KH motor centrum Opava letos do konce října. Je to o 417 autobusů, čili o 17 procent, méně než ve stejném období minulého roku.

 

Produkce osobních aut v letech 2000-2010

 

 


MÍŘÍ K REKORDU
Škoda Auto chce letos v Česku vyrobit více než půl milionu aut, na celém světě pak téměř 700 tisíc vozů. Prodej chce oproti loňsku zvýšit o sto tisíc na rekordních 770 tisíc aut.
foto: Archiv HN