Částečný úvazek, jev v západní Evropě velmi rozšířený, se kvůli větší možnosti věnovat se rodině nebo koníčkům v Česku moc neprosazuje. V zemi na něj pracovalo v 1. pololetí jen 6,2 procenta ekonomicky aktivních lidí. V Rakousku či Německu je to asi jedna čtvrtina. Přitom i průměr v EU je více než třikrát vyšší než u nás.

Na problém upozornila analýza trhu práce, kterou zpracovali členové vědeckého grémia České bankovní asociace. Větší využívání zkrácených úvazků by umožnilo ekonomice zmírňovat výkyvy poptávky a mnoha lidem pomohlo udržet kvalifikaci. Podle studie jde o jedinou zásadní odlišností českého pracovního trhu v rámci EU. Menší podíl mají už jen v Bulharsku, na Slovensku a v Maďarsku.

Nabídka zkrácených úvazků existuje, ale Čechy práce za méně peněz moc neláká. "Nikdo se nám nehlásí, i když bychom je potřebovali pro silné provozní hodiny," tvrdí jednatel řetězce Globus Petr Vyhnálek.

"Sehnat lidi na čtyři hodiny na odpolední provoz je obtížné. Za placené hlídání maminky vydají často stejně, jako si vydělají," přidává se i Tomáš Sláma, šéf Datartu. Naopak v Tescu se zkrácené úvazky už hodně prosadily. "Pracuje na ně pětina zaměstnanců," říká Eva Karasová, mluvčí Tesca. Počet "polovičních" zaměstnanců roste i v České spořitelně, i když zatím zůstává za původními odhady. Po převzetí rakouskou Erste spořitelna mluvila až o třiceti procentech zkrácených úvazků. "Zavádíme je tam, kde to provoz umožňuje. Máme 10 procent takových zaměstnanců," uvedla Klára Gajdušková, mluvčí ČS.

Podle letošního průzkumu asociace malých a středních podniků nevyužívá zkrácené úvazky 58 procent firem. Nejméně pak firmy do 10 lidí. "Zaměstnanec by podle nich nestihl všechny povinnosti," uvádí Eva Svobodová, generální ředitelka asociace. Podle ní by k tomu stát měl firmy víc motivovat, například snížením daňových odvodů.


Zkrácené úvazky


6,2


procenta, tolik ekonomicky aktivních Čechů využívá práci na zkrácený pracovní úvazek. Průměr v EU je 19,3 procenta.