Filip Endal, manažer sekce realit a stavebnictví společnosti DeloitteBudou stagnovat. K poklesům cen již došlo, další poklesy bych čekal jen individuálně. Na trhu je vytvořena zásoba bytů (v Praze asi na 1 rok), proti tomu může jít možné zvýšení DPH. Konec regulace nájemného může vyvolat zvýšení poptávky po vlastním bydlení jako reakce na zvýšení nájemného, ale spíše jen v malých městech.

Jan Borůvka, Generální sekretář asociace realitních kanceláří ČRDá se očekávat, že trendy roku 2010 se promítnou i do situace přinejmenším zpočátku letošního roku. Situace uplynulého ledna to potvrzuje - ceny nemovitostí, v závislosti na lokalitě, budou zřejmě stále mírně klesat.

Markéta Miková, marketing manager společnosti King sturge


Pro letošek čekáme stagnaci prodejních cen rezidenčních nemovitostí na úrovni +/-2?procenta. Případné zvýšení jejich cen bude záviset na výraznějším ekonomickém oživení (růst HDP o min. 2,5 % ročně) a s ním souvisejícím poklesu míry nezaměstnanosti. Významnou roli hrají subjektivní názory kupujících - důvěra ve stabilitu příjmu a přesvědčení, že kupují odpovídající nemovitost za dobrou cenu.

Michal Pitucha, výkonný ředitel RK StingCeny panelových bytů na špatných adresách a bez rekonstrukce zřejmě ještě budou klesat, ale jen o jednotky procent. U bytů v novostavbách předpokládáme stagnaci, klesat mohou ještě ceny tzv. "ležáků." Starší cihlové byty v původním stavu a po rekonstrukci si svou cenu udrží. O malé byty je stále zájem, i jejich ceny budou stagnovat. Velké byty v paneláku před rekonstrukcí půjdou s cenou možná ještě o trochu dolů.

Marcel Soural, Generální ředitel TrigemaObecně očekávám, že ceny bytů budou stále klesat. Nabídka převyšuje poptávku téměř trojnásobně, a to se někde musí projevit. Pokud však dojde od roku 2012 k výraznému zvýšení DPH, předpokládám, že ceny budou stagnovat, protože developeři budou předpokládat zvýšený zájem o byty.


Ondřej Diblík, research specialist společnosti LexxusNepředpokládám nic moc závratného - již žádný mnohými avizovaný velký propad cen bytů, ale spíš mírné oživování poptávky. Ceny menších bytů v novostavbách porostou. Důvody, které mě k tomu vedou, jsou: příznivá sazba hypotečních úroků, avizované sjednocení sazby DPH, velký výběr kvalitních dokončených, ale i zahajovaných bytů na trhu, přijatelné ceny a přístupnost developerů jednat o slevách, již dlouhé vyčkávání kupujících a odkládání nákupu, deregulace nájemného.