Výrobce letecké techniky Aero Vodochody získal zakázku v hodnotě několika milionů eur od švédské společnosti SAAB Aeronautics na výrobu pylonů pro víceúčelové stroje Gripen, které užívají švédské a thajské vzdušné síly. Pylony jsou závěsníky pod křídly těchto bojových letounů, na kterých jsou připevněny zbraňové systémy.

"Jedná se o kontrakt v hodnotě jednotek milionů eur, víc říct nemůžu. Navázali jsme tím na předchozí spolupráci se švédskou firmou, je to pro nás velice zajímavá zakázka," řekl včera HN Ladislav Šimek, prezident firmy.

Podle Šimka se jedná o výrobu vyspělých systémů dle standardů NATO. "Jsou kompatibilní pro prakticky všechny zbraňové systémy - bomby, kanony či řízené střely, které Severoatlantická aliance v letadlech podobného určení používá," doplnil šéf Aera.

Předmětem kontraktu na dodávku od české firmy je výroba 54 kusů tří typů těchto pylonů. "Všechny budou kompletně smontované, odzkoušené a připravené k instalaci na letadla," uvedl Richard Musil, tiskový mluvčí Aera.

Stíhačky JAS-39 Gripen má ve výzbroji i Česká armáda. Jedná se o desetiletý pronájem 14 těchto strojů v hodnotě zhruba 20 miliard korun. Kontrakt vyprší v roce 2015. Doprovázejí ho i záruky offsetové spolupráce s českými podniky. V jeho rámci mají tuzemské firmy získat zakázky ve výši zhruba 25 miliard korun. Švédská firma si zřejmě proto zakázku pro Aero započte do svého "offsetového plnění".

Mimo dodávky pro Švédy vyrábí vodochodská fabrika díly i pro další světové výrobce letecké techniky. Nejprestižnější jsou zřejmě dodávky kokpitů bojových vrtulníků americké armády Black Hawk. Ale firma vyrábí i kompletní helikoptéry (bez hnacích částí) pro americkou firmu Sikorsky. Jednotlivé díly letadel pak vyvíjí a vyrábí například pro kanadského výrobce Bombardier, italskou Alenia Aeronautica či Airbus a Boeing (díly na stíhačky F/A-18).

Vedle toho usiluje Aero o vítězství v tendru pro polské vojenské letectvo na dodávku 16 nových lehkých cvičných či bojových tryskových letounů. V zakázce za 9,3 miliardy korun nabízí vlastní stroje L-159. Podle polského tisku je favoritem. Pro Aero by úspěch v tendru znamenal zásadní průlom. Z letadel L-159, kterých již bylo vyrobeno více než sedm desítek, se totiž do zahraničí napřímo neprodalo ještě ani jedno.

Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Firma byla založena už v roce 1919. Majitelem je od roku 2007 investiční společnost Penta. V roce 2009 dosáhla firma obratu ve výši 2,9 miliardy korun a čistého zisku 279 milionů korun. Má 1171 zaměstnanců.


ZAKÁZKA ZA MILIONY EUR
Aero Vodochody vyrobí pro švédské bojové letouny JAS-39 Gripen pylony (závěsníky pod křídla) pro upevnění zbraňových systémů.
FOTO: ČTK