Jaké výhody toto pojištění má a co všechno ošetřuje - na to jsme se zeptali Karla Bláhy, vrchního ředitele Úseku produktového managementu podnikatelského pojištění České pojišťovny.

HN: Co přesně znamená zkratka D&O, pod níž se skrývá název pojištění? A jaká rizika přesně kryje?

"D&O" je zkratka z anglického Directors´ and Officers´ Liability Insurance a jde o obecně používaný termín pro pojištění odpovědnosti za škodu členů statutárních a dozorčích orgánů společností.

Toto pojištění, které kryje osobní odpovědnost členů orgánů obchodní společnosti či družstva za škodu způsobenou porušením právních povinností při výkonu funkce, nabízí na našem trhu jen několik pojišťoven - Česká pojišťovna například již od roku 1997.

Od tohoto roku se také datuje růst zájmu o toto pojištění. Souvisí to zejména s novelou obchodního zákoníku v roce 1996, která explicitně stanovila neomezenou odpovědnost členů orgánů společností za porušení povinností.

Další výrazný nárůst zájmu o sjednání tohoto druhu pojištění je spojen s tzv. "globální finanční krizí" a skutečností, že stále více společností a jejich akcionářů, respektive společníků, začíná aktivněji hájit svá práva a zájmy i vůči svým vlastním řídícím pracovníkům.

HN: Co především je, podle vašich zkušeností, pro klienty důvodem ke sjednání tohoto specifického pojištění?

Vzhledem k tomu, že odpovědnost za škodu a ručení členů orgánů společnosti je neomezená (tedy nejsou omezeny čtyřapůlnásobkem průměrného měsíčního výdělku, jak je tomu u osob vykonávajících činnost v pracovněprávním vztahu), mohou být negativní důsledky jejich rozhodnutí značné.

Když se podíváme na ty nejběžnější, mohou členové orgánů společnosti například způsobit škodu v důsledku nedbalosti, chyby, nesprávného prohlášení, nekonání a podobného činu, který se váže k výkonu jejich funkce, a poškodit tak akcionáře, společníky, věřitele, zákazníky, orgány veřejné správy apod.

Zároveň je v souvislosti s tímto pojištěním nutno též zmínit, že při rozhodování, zda využít jeho ochrany, hraje svou významnou roli i skutečnost, že z pohledu společnosti je pojistné uhrazené za pojištění odpovědnosti za škodu statutárních a dozorčích orgánů daňově uznatelným nákladem.

HN: Mohl byste konkrétně uvést, na jaké případy se pojištění zpravidla vztahuje?

Vždy je nutno porovnat nabízený rozsah konkrétního pojistitele. Obecně se však pojistná ochrana vztahuje na nároky vznesené třetí stranou (např. zákazníci, dodavatelé, věřitelé), ale i na nároky uplatněné samotnou společností.

Rovněž okruh pojištěných osob bývá v tomto druhu pojištění koncipován velice široce. Pojištěnými mohou být nejen členové řídicích orgánů společnosti (tzn. člen představenstva, člen dozorčí rady, jednatel, prokurista nebo fyzické osoby v obdobném postavení podle příslušného právního řádu), zaměstnanci společnosti v manažerské, kontrolní nebo řídící funkci, ale i dědici, zákonní zástupci a právní nástupci nebo manželé člena řídicího nebo kontrolního orgánu.

V rozsahu pojistného krytí jsou zahrnuty náklady na právní ochranu vynaložené pojištěnou osobou v souvislosti s přípravou a účastí na šetření nároku, v průběhu šetření nároku, obhajoby a vypořádání jakéhokoliv nároku, dále náklady na šetření a náklady na očištění dobrého jména, pokuty a penále.