Zkrachovalý prostějovský Oděvní podnik (OP) nadále hospodaří se ztrátou. Ta dosáhla od začátku roku do konce dubna 69,1 milionu korun. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Podnik loni v srpnu ukončil sériovou výrobu, nyní šije pouze obleky na míru. V ohrožení je však nyní i tato výroba kvůli sporu o to, zda má být provoz podniku hrazen z výtěžku prodeje majetku OP.

Podle insolvenčního správce není bez toho další chod OP možný, a proto navrhuje provoz ukončit. Rozhodnutí o případném pokračování či zastavení provozu OP by měl vydat brněnský krajský soud.

Vyplácí se měřenky?

S názorem insolvenčního správce Jaroslava Svobody polemizuje Česká spořitelna, největší a zajištěný věřitel OP. Podle firemních informací spořitelna zachování výroby takzvaných měřenek podporuje. Otazníkem však podle ČS zůstává, proč je nutné produkci na míru dotovat, jestliže je podle dostupných informací soběstačná.

Postup Svobody spořitelna kritizuje, prý od něho nemá dostatek potřebných podkladů a informací. "Bez vysvětlení nesrovnalostí ohledně provozu měřenek, objektivního posouzení toho, zda jsou náklady na správu a zachování této poslední funkční části podniku vynakládány účelně, a bez skutečného vyčíslení nákladů na správu majetkové podstaty zcela určitě nebude s řádnou péčí možné posoudit jakýkoliv návrh, který se může týkat dalšího pokračování či nepokračování provozu měřenkové výroby nebo zpeněžení této části majetkové podstaty," uvedl právní zástupce ČS ve zprávě pro soud.

Podle insolvenčního správce je výtěžek z prodeje majetku dlužníka nutné používat k financování zbývající části OP, například provozu zbylých firemních prodejen a správy majetku, která sice není aktuálně využívána, ale náleží do obchodního majetku dlužníka.

Definitivní konec na obzoru

Svoboda je přesvědčen o tom, že pokračování chodu podniku umožní zachovat provoz měřenek, díky čemuž by při plánovaném prodeji mohla být cena vyšší než při rozprodeji jednotlivých aktiv.

"Přes shora uvedené však nemám za situace, kdy ČS odmítá udělit souhlas s využíváním výtěžku na provoz podniku, jinou možnost než podat soudu návrh na ukončení provozu dlužníka," řekl Svoboda.

Požadavek, aby OP zůstaly peníze na provoz, podporují odboráři podniku. Podle šéfky odborů Hany Vyroubalové by okamžitá výplata peněz podnik zničila a výpověď by dostalo všech 400 zbývajících zaměstnanců.

Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, žádají 2,15 miliardy korun. Podle ČS dosavadní výtěžek z prodeje majetku OP činí asi 290 milionů korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 000 lidí, nyní je to asi 400.


MĚŘENKY, ČI KONEC?
Z rozprodeje majetku splácet dluhy, či financovat další chod firmy? O tom vedou spor insolvenční správce firmy Jaroslav Svoboda s jejím největším věřitelem, Českou spořitelnou.
FOTO: ARCHIV HN