Ministerstvo zemědělství prošetří tendry státního podniku Lesy ČR, jejichž vítězové odmítnou podepsat smlouvu, aby tak zabránilo kartelům a spekulacím. Pokud na některé ze 117 územních jednotek vznikne podezření z manipulace, bude tato soutěž zrušena. Prohlásil to ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Ministerstvo tak reaguje na zjištění protikorupční organizace Transparency International (TIC), podle které už výsledky tendrů Lesů ČR na těžbu a další lesnické práce v letošním roce vyvolávají silné podezření z existence kartelu některých lesnických firem.

TIC upozornila zejména na to, že smlouvy se státním podnikem, který obhospodařuje zhruba polovinu lesů v Česku, podepsala jen třetina vítězů tendrů, zhruba další třetina kontraktů byla podepsána z druhého místa a další třetina z třetího místa. Rozdíl mezi potenciálním ziskem pro stát z lesních tendrů a skutečným ziskem se přitom může pohybovat až v miliardách korun. Podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství nelze vyloučit, že některé firmy se s dalšími subjekty dopředu dohodly, že po svém vítězství díky úmyslně podhodnocené ceně ze soutěže za určitou kompenzaci odstoupí a zakázku druhé společnosti přenechají.

Fuksa uvedl, že ministerstvo přezkoumá každý případ, kdy na některé ze 117 územních jednotek odmítne vítěz podepsat smlouvu. "V případě podezření z manipulace bude tato soutěž zrušena. Tyto případy bude přezkoumávat komise, ve které bude zastoupena i TIC," řekl Fuksa. MZe se zaměří také na nabídky dceřiných společností lesnických firem. V případě odstoupení jedné z propojených společností z tendru budou takové nabídky také vyřazeny, čímž se dle Fuksy zabrání přepouštění zakázek mezi společnostmi z jedné skupiny.

Podle ředitele TIC Davida Ondráčky se Lesy ČR budou snažit uzavírat zakázky pouze s vítězem. "V principu to bude fungovat tak, že s vítězem se smlouva podepíše, čímž je tady jasný signál pro ty, kteří chtěli spekulovat na to, že budou zakázky přepouštět," podotkl Ondráčka.

Za důležité Ondráčka považuje i to, že do soutěže budou puštěny všechny firmy, které splní v prvním kole kvalifikační předpoklady. "Věříme, že jich na jednotlivé územní jednotky budou desítky," uvedl Ondráčka, podle kterého by tak majetkově spřízněné firmy měly mít v tendrech dostatečnou konkurenci, což by zabránilo kartelovým dohodám.

Pokud bude soutěž kvůli odstoupení vítězné firmy zrušena, bude vyhlášeno nové jednací řízení bez uveřejnění, do kterého se ale vítěz už nebude moci přihlásit. "Byla by to určitá forma trestu, která také přispěje k tomu, aby někteří hráči na trhu s tímto (spekulacemi) nemohli počítat," dodal Ondráčka.

Z výsledků tendrů pro rok 2011 vyplývá, že firma České dřevařské závody Praha, která vyhrála na 36 ze 108 území, na nichž se pro letošní rok soutěžilo, nakonec uzavřela smlouvy jen na osmi z nich. Nejúspěšnější tak nakonec byla Less & Forest podnikatele Jana Mičánka, která uzavřela 28 kontraktů.