Ratingová agentura Standard & Poor's snížila hlavní rating Řecka o dva stupně na známku CC. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že agentura může sáhnout k jeho dalšímu snížení.

Návrh restrukturalizace řeckých dluhů, jak byl dohodnut minulý týden na summitu v Bruselu, zemi podle ratingové agentury posunul blíž k takzvané selektivní platební neschopnosti.

Zástupci eurozóny se na summitu dohodli na druhém záchranném úvěru pro Řecko, který počítá s postupným uvolněním částky zhruba 109 miliard eur (asi 2,6 bilionu Kč). Peníze poskytnou členské země eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Návrh restrukturalizace řeckých dluhů počítá i s účastí soukromých držitelů dluhopisů. Ti by mohli do poloviny roku 2014 přispět částkou až 50 miliard eur. Zároveň se počítá s tím, že banky a pojišťovny přistoupí na dobrovolnou výměnu řeckých dluhopisů za nové, s nimiž bude spojena delší splatnost a nižší výnos.

S&P uvedla, že navrhovanou výměnu považuje za vynucenou. Soukromí investoři na ni podle S&P přistoupí hlavně proto, že nemají jinou možnost. "Podmínky výměny i nákupu nových dluhopisů po splacení těch původních jsou podle našeho názoru pro investory nevýhodné," podotýká S&P s tím, že Řecko považuje za dlužníka ve finanční tísni (distressed borrower).

"Distressed borrower je podle našich kritérií takový dlužník, který by za absence odpuštění nebo zmírnění splátek dluhu nebyl schopen své závazky včas a v plném rozsahu vyrovnat," upozorňuje S&P.

Nákup řeckých státních dluhopisů na sekundárním trhu agentura za případ selektivní platební neschopnosti neoznačí, protože to budou transakce, do kterých obě strany vstupují zcela dobrovolně.

Rating Řecka snížila již v pondělí i Moody's, další významná ratingová agentura. Hodnocení snížila o tři stupně na známku Ca. Podle jejich analytiků už nemá země kam klesnout, další zhoršení známky by značilo bankrot.

Agentura uvedla, že oznámený plán Evropské unie znamená, že "pravděpodobnost vynucené výměny (řeckých dluhopisů), a tudíž i platební neschopnost, se už prakticky rovná 100 procentům".

Pro označení budoucího vývoje pak agentura použila nezvyklé označení "ve vývoji". "Při pohledu do vzdálenější budoucnosti soudíme, že program EU a navrhovaná výměna dluhopisů zvýší pravděpodobnost, že Řecko bude schopné stabilizovat a nakonec snižovat svou celkovou dluhovou zátěž," uvedla agentura Moody's.

Ta včera také snížila hlavní úvěrovou známku Kypru o dva stupně na Baa1. Obává se totiž dopadu nedávného zničení největší elektrárny v zemi na již tak slabé veřejné finance a na ekonomický růst ostrova.

Výhled ratingu je negativní, to znamená, že agentura je připravena jej dál snížit.

Před explozí muničního skladu, která 11. července poničila hlavní kyperskou elektrárnu Vasilikos, již letos ratingové agentury snižovaly známky Kypru kvůli zhoršování jeho veřejných financí a obavám z vlivu řecké dluhové krize na místní banky.

Kyperský rating však i po včerejším kroku zůstává v investičním pásmu.