Změnila krize svět obchodníků na finančních trzích? Platí stále, že trh a lidé kolem něj lze přirovnat k džungli, kde vládne lehce zfetovaný lev za doprovodu hyen, šakalů a opic?
Základem dealera/obchodníka je velké ego. Jinak by nemohl hýbat trhem při snaze vydělat co nejvíc. Ve chvíli, kdy všechno běží tak, jak má, je ochotný naslouchat (i když ne úplně nadšeně) analýzám. Teď, v krizi, se prosadil typ "dravce", který rychleji jedná než myslí. Což je trochu problém, protože průměrný věk dealera v Evropské unii přesahuje padesátku, v Česku je o deset až patnáct let nižší. Ve chvíli krize se ti rozvážnější (starší neradi riskují) stáhnou, dravci najedou a trhem začnou zmítat nejen emoce, ale také skokové změny cen.
Jeho plat může být (když má štěstí) astronomický, jeho životní styl nejlépe vystihuje slovo "highfligher", ten, co létá vysoko - pije šampaňské (pravé), vybírá si dobrá vína (zakládá archiv), jí ve vybraných restauracích. Na dovolenou jezdí do Švýcarska nebo do Nepálu, děti (z prvního, druhého, třetího manželství) má v soukromých školách, lékařskou péči si zásadně platí. Kupuje výhradně nové auto a bydlí blízko centra anebo ve vyhlášených periferiích. Ti starší se vrhli na sport, golf ale už tolik netáhne. Hitem jsou obyčejné sporty typu běh, jízda na kole nebo třeba tenis. Životní styl highflighera si ovšem žádá vysoké náklady, takže i přes slušné příjmy není dealer dneška v žádném případě zajištěný do konce života.
Vysoké příjmy navíc znamenají, že je dealer ohroženým druhem, především ze strany svých kolegů. Ti pod ním se chtějí dostat na jeho místo, manažeři se zase s nejdražším obchodníky v rámci snižování nákladů (nejoblíbenější slova v zahraničních bankách jsou nyní cost cutting a staff cutting) loučí co možná nejdřív. Na začátku roku (po propuštění) tím akcionáře hrozně potěší, protože ušetří i pár desítek milionů. Na konci roku pak často zjistí, že jim v bilanci chybí pár set milionů - aby se člověk dostal k tak velkým bonusům, musí bance něco přinést.
V Česku je situace trochu klidnější (banky tolik neprodělaly), obchodníci víc řeší krizi středního věku (peněz je málo, do důchodu daleko). Největší radost jim dělají neustálé odklady zavedení eura. Se zmizením koruny by totiž zmizela další pracovní místa a z čeho by pak highfligher mohl žít?
Pořád platí, že dealer je bankovní elita, musí něco dokázat, musí být minimálně o pár kroků před všemi - pokud chce vyhrávat, vydělávat. Pokud na to nemá, není dealerem.
FOTO: REUTERS
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist