Když loni v září brazilský ministr financí Montega nazval současné inflační politiky "měnovou válkou", oficiální místa výrok odmítala jako přehnaný. Srovnání současných politik centrálních bank s nechvalně známými politikami 30. let, které jen přispěly k Velké depresi, znělo téměř jako urážka. Následující rok však ukázal, že se měnové války skutečně rozhořely v celosvětovém měřítku.

Teorie jim někdy přezdívá mottem "ober svého souseda". Princip je prostý: centrální banka jedné země se rozhodne pomoci domácím exportérům tím, že začne znehodnocovat svoji měnu. Exportéři ostatních zemí začnou hned tlačit na své vlastní centrální banky, aby "palbu opětovaly" a znehodnocením své měny vrátily kurz na předchozí úroveň. Kolotoč devalvací se roztáčí a je k nezastavení. V posledních kolech byly motorem USA, následované Čínou, Japonskem, Británií, řadou menších států a naposledy i Švýcarskem. Eurozóna se potichu přidává také.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se