Italský premiér Silvio Berlusconi vyzval italského člena užšího vedení Evropské centrální banky (ECB) Lorenza Bini Smaghiho, aby odešel z funkce a nezhoršoval již tak dost napjaté vztahy mezi Itálií a Francií.

Berlusconi po nedělním summitu EU v Bruselu upozornil, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy už je podrážděný z toho, že Řím neplní dohodu, díky níž Paříž umožnila jmenovat novým prezidentem ECB Itala Maria Draghiho.

"Jsem si jist, že si Bini Smaghi uvědomí, že se nemůže stát důvodem k válce mezi námi a Francií, a že do konce roku odejde, jak bylo dohodnuto," řekl Berlusconi novinářům. "Sarkozy začíná být naštvaný... V jednu chvíli jsem Sarkozymu řekl: Co ale s ním mám dělat? Zabít ho?" líčil italský premiér rozhovor s hlavou Francie.

V dubnu se Sarkozy s Berlusconim dohodl, že podpoří Draghiho do čela ECB za odcházejícího Jeana-Clauda Tricheta, pokud Bini Smaghi uvolní své místo v šestičlenném řídicím výboru jinému Francouzi. Bini Smaghi, který má mandát do roku 2013, však pokusy Říma přimět ho k odchodu líčí jako útok na nezávislost centrální banky a má v tom u ECB podporu.

List Corriere della Sera citoval včera z důvěrných právních dokumentů ECB, podle nichž se nesmí odchod jednoho člena řídicího výboru ECB spojovat s odchodem či příchodem jiného člena, protože by to narušilo nezávislost banky. ECB už ale na jaře naznačovala, že Bini Smaghi by mohl dobrovolně odejít v případě, že by se mu nabídlo srovnatelné místo.

Za takové místo se považovala funkce guvernéra italské centrální banky, kterou zatím zastává Draghi, a všeobecně se čekalo, že Berlusconi nabídne tento post právě Bini Smaghimu. Kabinet však minulý týden nominoval do funkce guvernéra člena vedení italské centrální banky Ignazia Visca. Berlusconi hájil tento krok vlády tvrzením, že Bini Smaghimu bylo nabídnuto jiné srovnatelné místo, avšak on jej odmítl.

"Apelovali jsme na jeho smysl pro zodpovědnost, který mu nedovolí rozpoutat mezi Francií a Itálií skandál. Je k tomu ale netečný," prohlásil Berlusconi. Připustil nicméně, že je proti Smaghiho vzdoru zcela bezmocný.

Z hlediska nynější dluhové krize je zarážející, že Itálie bude mít po nástupu Draghiho na začátku listopadu v řídicím výboru ECB dva členy, třebaže je po Řecku druhou nejzadluženější zemí eurozóny a její úvěrový rating je na relativně nízké úrovni jednoho A. Země s nejvyšším ratingem AAA jako Francie či Nizozemsko přitom nebudou mít v užším vedení ECB ani jednoho zástupce.


Sarkozy začíná být naštvaný... V jednu chvíli jsem Sarkozymu řekl: Co s ním mám ale dělat? Zabít ho?
Silvio Berlusconi
italský premiér



MUŽ NA ODSTŘEL
Boj o funkci Lorenza Bini Smaghiho ve vedení ECB rozdmýchává spory mezi Francií a Itálií.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist