Ještě si nespořím na penzi. Dokdy to musím udělat?
Spoření na penzi je dobrovolné, ale když nechcete být v penzi chudý, máte dva způsoby. Penzijní připojištění se státním příspěvkem ve 3. pilíři, které už existuje, a pak důchodové spoření ve 2. pilíři, který vznikne příští rok. Penzijní připojištění podle současných podmínek můžete uzavřít do konce listopadu, poté od ledna 2013 kdykoliv, ale už jen do nových fondů, které vám nebudou zaručovat, že roční zhodnocení bude nula a víc. Pro vstup do 2. pilíře se budete muset rozhodnout do věku 35 let - jen lidé nad 35 let na to budou mít čas do poloviny příštího roku.
Bude možné ze státního důchodového spoření odejít?
Rozhodnutí do něj vstoupit je dobrovolné, ale kdo se jednou přihlásí, nemá možnost z něj vystoupit.
Co bude s mými úsporami ve 2. pilíři, když se penze nedožiji?
U státního důchodového spoření bude dědění omezené - dědit se bude jen do doby, kdy ještě nezačala být vyplácena penze. Hotově zdědí peníze jen plnoletý dědic, který do 2. pilíře nevstoupil. Ostatním se převedou do jejich spoření. Když zemře ten, komu byl už důchod vyplácen, pak jeho dědic může dostávat stejný důchod po dobu 3 až 20 let - záleží to na tom, jaký druh penze si zemřelý člověk zvolil a sjednal předem.
Zůstanou po reformě zachovány současné penzijní fondy?
Zůstanou, ale projdou transformací, při které dojde k oddělení instituce správce a samotného majetku účastníků. Podmínky současných smluv ale zůstanou zachovány.
Můžu být zároveň v několika fondech?
Můžete zůstat ve svém současném fondu, který se bude transformovat, a z něho pak přejít do nového fondu se státním příspěvkem, který vznikne od ledna 2013. Nemůžete současně spořit v transformovaném a novém fondu ve 3. pilíři. Můžete naopak být v jednom fondu ve 3. pilíři a v jednom fondu ve 2. pilíři.
Do kolika let budu muset na penzi spořit?
Až do doby odchodu do starobního důchodu.
Mám smlouvu se "starými" podmínkami (smlouva do 50 let) a platím podle smlouvy 500 korun měsíčně, státní podporu dostávám 120 korun měsíčně. Můj kolega má smlouvu s aktuálními podmínkami, platí také 500 korun měsíčně a státní podporu čerpá 150 korun měsíčně. Kolik bude státní podpora u mé smlouvy po 1. 1. 2013?
Ve vašem případě bude státní podpora od 1. 1. 2013 ve výši 130 korun.
Co se mění u stávající smlouvy po 1. 1. 2013?
Může se vám změnit výše státní podpory a případně možnost daňových odpočtů, ostatní podmínky se nemění. Státní příspěvek se od příštího roku zvyšuje, ale je nutné víc spořit. Když spoříte méně než 300 korun měsíčně, o státní příspěvek přijdete. Na maximální státní příspěvek 230 korun měsíčně bude nutné spořit aspoň 1 tisíc korun měsíčně.
Když budu chtít uplatnit "daňové odpočty" v maximální výši v příštích letech, kolik peněz musím platit a musím provést změnu ve smlouvě?
Pro maximální úlevu z daně z příjmu zůstává zachována možnost snížení daňového základu o 12 000 korun. Aby to bylo možné i v roce 2013, je nutné naspořit ročně 24 tisíc korun. Teď je to 18 tisíc ročně.
Nezmění se mi podmínky pro nárok na výplatu penzijního připojištění, když změním výši svého příspěvku v roce 2013? Chci mít stále stejné podmínky a garanci, že mi fond peníze neznehodnotí.
Podmínky pro výplatu dávky, které upravuje váš penzijní plán, vám zůstávají zachovány i po roce 2013.
Když si uzavřu smlouvu do konce listopadu a zatím nemůžu spořit víc než stokorunu měsíčně, můžu si částku později zvýšit a nepřijdu o současné podmínky?
Můžete to udělat kdykoliv, ale musíte zůstat u současného fondu.
Nyní spořím 1 tisíc korun měsíčně. Budu mít od ledna 2013 nárok na avizovanou státní podporu 230 korun měsíčně?
Ano, pokud teď platíte příspěvek 1 tisíc korun měsíčně a budete ho platit dál, tak vám od 1. 1. 2013 bude připisován státní příspěvek 230 korun měsíčně.
Spořím si 100 korun měsíčně, ale chci si částku zvýšit. Kdy to musím udělat, abych nepřišel o podmínky v současném fondu?
Můžete to udělat už během letoška nebo kdykoliv později, ale jen když zůstanete u svého současného fondu.
Bude možné od 1. 1. 2013 přejít opět k fondu, který mi garantuje, že nebudu ve ztrátě, a výsluhovou penzi?
Tato možnost skončila. Můžete přejít jen do nově vzniklých fondů, které tyto dvě výhody mít nebudou. Dají vám ale šanci, že vám zhodnotí úspory víc než jen mírně nad inflaci, jako to je v současných fondech.
Jak si můžu příspěvek zvýšit?
Změnu je možné vyřídit na zastoupeních penzijních fondů, s vaším poradcem nebo i poštou. Vždy je k tomu nutný váš podpis.
Jsem už v důchodu. Můžu si platit penzijní připojištění?
Ano. Vaší výhodou je, že si můžete vybrat úspory už po 60 měsících a o státní příspěvek nepřijdete.
Můžu spořit na penzi svému dítěti, jako to dělám už na stavebním spoření?
Ne, u penzijního připojištění je podmínkou minimální věk 18 let.
Mám nějakou garanci, že o úspory v penzijním připojištění nepřijdu? Je to nějakým způsobem pojištěno?
Vklady v penzijních fondech na rozdíl od vkladů v bankách nejsou pojištěny. Garance peněz v penzijním připojištění je dána pravidly dobré správy vynucené zákonem a dohledem ze strany ČNB.
Bude v nových fondech se státním příspěvkem možné jednorázově vyplatit úspory?
Ano, podmínkou je doba spoření minimálně 60 měsíců a dosažení věku odchodu do důchodu.
Zůstane v nových fondech penzijního připojištění zachována výplata invalidní penze?
Možné to bude, když klient bude spořit minimálně 36 měsíců a bude mu přiznán invalidní důchod 3. stupně.
Může mi zaměstnavatel přispívat na penzi a do kterého pilíře?
Zaměstnavatel může přispívat do transformovaných i nových fondů ve 3. pilíři. Ve 2. pilíři lze spořit na penzi pouze vyvedením 3 % ze státního průběžného penzijního systému a posíláním 2 % z vyměřovacího základu vlastní mzdy. Do tohoto důchodového fondu nemůže přispívat zaměstnavatel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist