Zejména lahvové pivo zdraží kvůli vyšším vstupním cenám Plzeňský Prazdroj. Tuzemská pivovarnická jednička zvýší od 1. října ceny v průměru o tři procenta. Zdražení se dotkne vybraných značek a balení napříč celým portfoliem firmy, řekl mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček.

Nový ceník pro odběratele podle Marečka zohledňuje vyšší vstupní náklady na suroviny a energie. Průměrné tříprocentní zvýšení cen přibližně odpovídá inflaci. Nové ceny konkrétních produktů firma neuvedla. Úprava se podle generálního ředitele Plzeňského Prazdroje Douga Brodmana dotkne především lahvového piva, u kterého pivovar cenu v posledních několika letech měnil jen mírně.

"Český pivní trh se mění, klesá konzumace čepovaného piva v restauracích, které jsou pro českou pivní kulturu typické. Chceme podpořit segment pohostinství, který zaměstnává řadu lidí a přispívá k rozvoji celé české ekonomiky. Věřím tedy, že odběratelé uvítají fakt, že u nejoblíbenějších 50litrových sudů s pivem Gambrinus a Radegast zachováváme stejnou cenu," uvedl Brodman.

Prazdroj naposledy zvýšil ceny svých produktů loni v prosinci v průměru o 2,5 procenta. Růst cen tehdy vysvětlil zvýšením nákladů zejména na energii a sladovnický ječmen.

Plzeňský Prazdroj, člen druhé největší světové pivovarnické skupiny SABMiller, prodal loni na domácím trhu 6,9 milionu hektolitrů piva, což bylo meziročně o 0,1 % více.

Pivovary Staropramen, tuzemská pivovarská dvojka, svoji cenovou strategii nezveřejnily. "Držíme se zásady, že změny cen konkurence nekomentujeme," sdělil mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík.

Pivovary Heineken ČR, třetí nejsilnější skupina na tuzemském trhu, zatím podle všeho zdražování piv nechystají. "Zatím jsme žádné pivo nezdražovali, jedeme podle stávajících cen," informoval manažer Heinekenu ČR Jiří Hauptmann. Skupina má v Česku rozsáhlé portfolio značek, které obsahuje mimo jiné Krušovice, Zlatopramen, Starobrno nebo Březňák.

O zvýšení ceny piva v reakci na avizované zdražování Prazdroje prý neuvažuje ani Budějovický Budvar. "Máme vlastní cenovou politiku a ta se neodvíjí od toho, jestli mění ceny jiné pivovary," uvedl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Žádné změny v cenové politice letos neplánuje ani Pivovar Černá Hora na Blanensku.

Naopak ředitel vyškovského pivovaru Miloš Hrabák možné zdražení piva nevyloučil. "Čekáme až se ustálí ceny surovin, tedy chmele a sladu, podle toho zareagujeme." Významnější zdražení ale podle něj podnik neplánuje.

Zdražení zatím nechystá ani Pardubický pivovar, podle člena představenstva Jana Kvasničky se mu však zřejmě nevyhne. "Rostou ceny ječmene, tím pádem i sladu, i další vstupy. Většinou to, co udělá Plzeň, kopírují i ostatní pivovary."

Zdražení nevyloučil ani Pivovar Konrad ve Vratislavicích. Ředitel pivovaru Petr Hostaš připomněl, že rostou ceny energií a ani suroviny k výrobě piva zřejmě nebudou levnější. "Hlavně čekáme na cenu ječmene, obilí je letos málo a skupují ho i ze zahraničí, to všechno žene cenu nahoru," vysvětlil Hostaš.

Naproti tomu Pivovar Svijany se zatím zdražovat nechystá.


3 %

O tolik v průměru zdraží Prazdroj vybrané značky a balení piv napříč svým portfoliem. Jen u nejběžnějších padesátilitrových sudů s pivem Gambrinus a Radegast zůstane zachována současná cena.