Cílem Pacifické aliance (Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile) je postupně dosáhnout volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob - v roce 2013 by tak měla být odbourána cla u 90 procent zboží. Svou charakteristikou představuje aliance nový typ regionální integrace. I přes váhavou reakci zahraničí se už během prvního roku existence ukázalo, že toto uskupení lze nazývat "novou Brazílií".
V současnosti totiž trhy Pacifické aliance rostou rychleji než ten brazilský. Velkou výhodou oproti Brazílii je do budoucna velká otevřenost místních ekonomik. Kapitálové trhy jsou nyní na stejné úrovni, ve srovnání s Brazílií ale lákají více přímých zahraničních investic - 70 miliard dolarů v roce 2012 (významný nárůst, v roce 2004 totiž dosáhly pouhých 18 miliard dolarů).
Pokud se podíváme na podíl na vývozu zboží zemí Pacifické aliance, můžeme toto uskupení přirovnat i k Mercosuru (sdružení volného obchodu mezi Argentinou, Brazílií, Paraguayí, Uruguayí a Venezuelou).
Pacifická aliance totiž obstarala 55 procent exportu z Latinské Ameriky. Fakt, že se jedná o nejrychleji rostoucí region kontinentu, potvrzuje i to, že dohromady tvoří aliance 32 procent HDP Latinské Ameriky, státy Aliance by dohromady byly ekvivalentem deváté největší ekonomiky světa.
Z těchto skutečností vyplývá pozitivní budoucí trend, což si uvědomilo i zahraničí, jak vidíme na stoupajícím zájmu o začlenění do ekonomické unie: novými členy by se v blízké budoucnosti měly stát Kostarika a Panama. Status pozorovatele v Latinské Americe má Uruguay, Guatemala, mimo latinskoamerický kontinent Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko, v rámci států EU Španělsko.
Z analýzy současných trendů na trzích Pacifické aliance vyplynula silná pozice již tradičních českých odvětví, přičemž v tomto regionu je nejsilnějším oborem strojírenství (rychlý růst ekonomik s sebou nese také zvýšené investice do energetických projektů a projektů dopravní infrastruktury a podobně).
Stabilní pozici na těchto trzích mají české firmy také v elektrotechnickém a chemickém průmyslu, které nadále zažívají období růstu. Naopak doposud silná položka skla, bižuterie a šperků v některých zemích (Mexiko, částečně také Chile) ustupuje ze svých pozic. Mezi obory, které se jeví jako perspektivní pro budoucí uplatnění českých vývozců, je možné zařadit ještě důlní technologie a také environmentální technologie.
Analýza CzechTrade potvrdila, že nejzajímavější zemí z celého portfolia je pro české exportéry Mexiko, a to nejen velikostí trhu. Objem českého vývozu dosahuje právě v této zemi nejvyšších hodnot v rámci celé aliance. Mexiko je zajímavé i prostředím příznivým pro investice, jež se snaží znásobit i pomocí snížení byrokratických bariér (one-stop-shop strategie po vzoru Indie).
Velký potenciál pro podnikatele však má také Peru, a to především v důlním průmyslu, finančním sektoru a komunikačních technologiích. Kromě výše uvedených oborů je možné v rámci zemí Pacifické aliance vysledovat také další jednotlivé položky, kde jsou čeští exportéři úspěšní a jejichž portfolio zasahuje především do oborů papírenských, textilních a potravinářských.
Například v Mexiku jsou to hygienické potřeby z papíru, kde průměrný roční nárůst objemu českého dovozu činil téměř 2900 procent. V Peru, Chile a v Mexiku se daří i českému dovozu zbraní, nicméně ten v posledních letech zaznamenává spíš pokles. Tradiční vývozní položkou do Kolumbie jsou pak mléčné výrobky (konkrétně syrovátka a slazené zahuštěné produkty).
Václav Hofman
centrum informačních služeb, CzechTrade
Exportní barometr: nové příležitosti a klíčové obory na trzích Pacifické aliance
Exportní barometr ukazuje oborové příležitosti, které vycházejí ze sledování dění na zahraničních trzích a statistik zahraničního obchodu. Součástí exportního barometru jsou: základní makroekonomické ukazatele a odhad jejich vývoje, tabulka definovaných oborů a jejich tendence. Barometr znázorňuje perspektivu vybraných oborů pro české podnikatele.
Důležité kontakty v Mexiku a České republice
Velvyslanectví České republiky v Mexiku
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, C.P. 11590 México D.F. (Distrito Federal)
Jiří Havlík, velvyslanec
tel.: (+52) 55 5531 2544 nebo
(+52) 55 5531 2777
fax: (+52) 55 5531 1837
Mobilní telefon nepřetržité služby konzulárního oddělení:
- při volání z pevného telefonu z území Mexika: 044 55 2109 2399
- při volání z mexického mobilního telefonu: 55 2109 2399
- při volání ze zahraničí: +52 1 55 2109 2399
e-mail: mexico@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/mexico
Zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v Mexico City
Cuvier 22, C.P. 11590 México D.F.
Miroslav Manďák, vedoucí zastoupení
tel.: +52 55 52 55 33 93
e-mail: miroslav.mandak@czechtrade.cz
www.czechtrade-mexico.com.mx
Honorární konzuláty ČR v Mexiku
Sídlí ve městech Tijuana, Monterrey, Guadalajara
Mexický statistický a geografický úřad
Ministerstvo ekonomiky
Secretaría de Economía (SE)
Alfonso Reyes No.30, Col. Hipódromo Condesa, C.P. 06140, Del. Cuauhtémoc, México, Distrito Federal,
tel.: (+52) 55 5729-9100
www.economia.gob.mx
Praktická telefonní čísla v teritoriu
Ambulance a požárníci: 080
Policie (ochrana obyvatel): 5570 3503 a 5570 1910
Požární sbor (centrála): 5768 3477
Informace o telefonních číslech: 040
Česko-mexická obchodní komora
Koněvova 2755/65a, Praha 3, 130 00
tel: 608 531 851
e-mail: info@mexicanchamber.cz
http://mexicanchamber.cz
Intenzita trendů na mexickém trhu (nejperspektivnější obory značí zelená barva)
GRAFIKA: CZECHTRADE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist