Plíživý kontraoportunismus, a pěkně durch

Vratislav Blažek
Mariáš v Reykjavíku
(Sestavil Václav Táborský)
Plus 2014, 184 stran

Jako vášniví karbaníci poláčkovské ražby si slíbili, že se po tzv. normalizaci nesejdou v šest u Kalicha, nýbrž na Islandu. Realita emigrace za studené války i série infarktů jim však už partičku nedopřály. "Život je drsnej chlapec a recesista k pohledání," sděluje proto náchodský rodák a scenárista Světáků či Starců na chmelu Vratislav Blažek z Mnichova do Kanady filmaři Táborskému, jenž dopisy plné "plíživého kontraoportunismu" uspořádal s důrazem na dada. Korespondence vydaná posmrtně u přítele Škvoreckého v Torontu a poctěná Cenou Egona Hostovského 1975 vypovídá o tom, jak se její pisatel sžívá s chodem "kapitalismusu" havlíčkovskými sarkasmy i obřími větami à la Hrabal. Češi jsou přece vždy a všude smějící se bestie, jak zjistili už v Reichu, zato bezpáteřnost čecháčků dál k smíchu není.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.