Energetická společnost ČEZ se zajímá o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne, který prodává italská energetická skupina Enel. Informoval o tom italský finanční list Il Sole 24 Ore. Oficiální nabídku chce prý ČEZ předložit v následujících dnech.

"Mohu potvrdit, že se nyní připravujeme na zahájení oficiální diskuse o prodeji," řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Zmiňovat další podrobnosti je podle ní předčasné. Jednání s Enelem podle italského listu potvrdil i člen představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani.

Prodej 66 procent akcií Slovenských elektráren je součástí plánu nejzadluženější evropské energetické společnosti prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur (122 miliard korun). Firma tím chce snížit dluh zhruba na 37 miliard eur (více než bilion korun).

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur (podle tehdejšího kurzu necelých 24 miliard korun). Zbylých 34 procent akcií vlastní slovenský Fond národního majetku.

Analytici podle ekonomického listu The Wall Street Journal hodnotu slovenského podílu odhadují zhruba na dvě miliardy eur.

Neúspěch v privatizaci Slovenských elektráren současný šéf ČEZ Daniel Beneš považuje za velkou chybu. "Největší chybou v historii společnosti bylo, že jsme nezrealizovali koupi Slovenských elektráren. Kdyby se to bývalo podařilo, ČEZ by dnes byl v naprosto odlišné pozici," řekl Beneš v dubnovém rozhovoru se zpravodajskou agenturou Bloomberg. "Pokud by tato aktiva byla na prodej, zahájíme intenzivní jednání," nezastíral už před několika měsíci zájem o případnou zahraniční akvizici.

Informované zdroje agentury Reuters v červnu sdělily, že koupě podílu ve Slovenských elektrárnách zajímá několik společností. Podle starších zpráv italských médií se o podíl zajímal ruský koncern Rosatom a čínský kolos CNNC. Prodej do ruských rukou ale Enel nedávno vyloučil s poukazem na současnou geopolitickou situaci v souvislosti s krizí na Ukrajině.

"ČEZ vyjadřoval svůj zájem o Slovenské elektrárny už dlouho. Hlavně se jedná o sousední trh. Ten je relativně stabilnější než trhy na Balkáně, které pro ČEZ skončily totálním fiaskem. Zisk dnes v energetice přináší středoevropské státy, kde odpadá politické riziko, které se na Balkáně projevilo. V elektroenergetice navíc Slováci sledují český trh, ať už se jedná o legislativu, nebo regulaci. Všechno ale záleží na ceně," uvedl Jiří Gavor, jednatel společnosti Ena, která se specializuje na energetické poradenství.

V elektřině vyrobené na Slovensku mají Slovenské elektrárne zhruba 82procentní podíl. Skoro 69 procent jejich produkce obstarávají jaderné elektrárny Mochovce a Jaslovské Bohunice.


354,7 milionu eur

byl loni čistý zisk společnosti Slovenské elektrárne - meziročně o 21 procent nižší. Tržby firmy byly 2,78 miliardy eur, což byl pokles o necelou pětinu.