V květnu loňského roku vynesla raketa na oběžnou dráhu družici, která má na palubě i nový český přístroj pro sledování kosmického počasí, čidlo SATRAM (Space Application of Timepix-based Radiation Monitor). Zařízení vyvinul a sestrojil společně tým pracovníků Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze a firmy CSRC v Brně.
Čidlo bude po několik příštích let měřit široké spektrum kosmického záření od neutronů přes nabité částice až po záření gama. Přesnější informace o složení, toku, spektru a směru příchodu energetických částic jsou užitečné k posouzení možných účinků na elektronická zařízení na družicích a na zdraví posádek pilotovaných misí.
Výhodou zařízení SATRAM je jeho vysoká kompaktnost, nízká hmotnost a minimální spotřeba proudu při nízkém napětí. Tyto vlastnosti ho předurčují k využití na různých družicových platformách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist