Před rokem se centrální banka - pro většinu pozorovatelů i účastníků trhu překvapivě -rozhodla řízeně devalvovat českou korunu. Snaha ČNB držet korunu uměle na nízké úrovni pokračuje a bude pokračovat hluboko do roku 2015. Jak po roce tuto intervenci hodnotit?

Nejprve PR rovina: rovina mediální, informační či reputační. Z tohoto pohledu centrální banka celou věc podcenila a v prvních fázích nezvládla. Je pravda, že kdyby odborná veřejnost dávala pozor a četla zápisy a záznamy z jednání měnového výboru, mohla si všimnout, že o devalvaci koruny se hlasovalo po celý loňský rok a teprve listopadové hlasování prorazilo o jeden hlas. Kdo jak přesně hlasoval, nevíme, ale guvernér Miroslav Singer byl pro od samého začátku, což potvrzují jeho nedávné výroky, že koruna měla být oslabena dřív.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se