Ten velký, strhující příběh bychom mohli vyprávět jako střet dobra a zla. Dobro představují nezávislí novináři a zlo mocná korporace, propojená se zkorumpovanou politikou. Ale to mě nebaví, nehledě na to, že takto ho už vyprávěli mnozí. Pro mě je to především příběh o tom, zda lze v roce 2014 založit na zelené louce úspěšnou mediální firmu provozující kvalitní seriózní žurnalistiku. A která - no a teď se podržte - chce zároveň založit nový papírový deník.

Sedíme s Matúšem Kostolným, donedávna ještě šéfredaktorem slovenského deníku Sme, v malé kavárně pod Bratislavským hradem. Jmenuje se Next Apache a, jak mi později kdosi vysvětlí, její jméno pramení z roztomilého nedorozumění. Kavárnu založil Kanaďan, který se přestěhoval na Slovensko a velmi často od Slováků slýchal větu: "Nech sa páči!" Nerozuměl jí, ale slyšel ji jako "Next Apache". A i když se pak dozvěděl, co věta znamená, tak se mu natolik zalíbila, že si ji vybral pro název svého podniku.

Proč Matúš Kostolný a jeho kolegové pojmenovali svůj nový mediální byznys Projekt N, není známo. Ale všechno se letos v říjnu odehrálo tak rychle, že na nějaké dlouhé vymýšlení nebyl čas. Že by se místo zahraničního vydavatele mohla stát spolumajitelem vydavatelství Petit Press investiční skupina Penta, se šuškalo několik měsíců. Oním zahraničním vydavatelem byla rodinná firma z Porýní, která loni prodala českou Mafru podnikateli - a dnes ministrovi financí - Andreji Babišovi. Takže bylo jen otázkou času, kdy prodá i padesátiprocentní podíl ve slovenském Petit Pressu, tedy ve firmě, která vydává nejčtenější slovenský seriózní deník Sme.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.