Nechci ministerstvo zaplevelit, můj tým bude štíhlý. Slova ministra obrany Martina Stropnického při nástupu do funkce. Po necelém roce je situace přesně opačná. Obrana má v tuto chvíli sedm odborných náměstků, o tři víc než při nástupu Stropnického, plus státního tajemníka. Ten má stejné postavení jako náměstek a patří do horních pater platových tabulek.

Příčinou bobtnání je nový služební zákon. Omezuje počet politických náměstků maximálně na dva, ale počet odborných nechává na libovůli ministrů. Nově povýšení jedinci se vyhnou úřednické zkoušce a zároveň budou nachystaní na budoucí výběrové řízení.

Tiskový mluvčí ministerstva Petr Medek nám k tomu sdělil: Je potřeba zmínit, že před změnou struktury mělo Ministerstvo obrany pět náměstků a šest ředitelů sekcí. Celkem tedy jedenáct vedoucích funkcionářů. Přechod na strukturu podle zákona o státní službě ve výsledku znamená zeštíhlení nejvyššího vedení úřadu o tři místa. Nově má totiž resort šest náměstků pro řízení sekcí a státního tajemníka. Místo takzvaného politického náměstka je zatím neobsazeno.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se