Za války je pravda tak drahocenná, že ji musí vždy doprovázet tělesná stráž lží. Tak kdysi popsal propagandu Winston Churchill. Otázka za milion: Jsme ve válce a máme už také doprovázet pravdu když ne lží, tak alespoň zjevným rámováním událostí a jednoznačným vyzněním příspěvků?

Na to si chce co nevidět odpovědět Evropská unie, která čelí ruské dezinformační kampani. Na březnovém summitu lídrů EU by se měl dát dohromady akční plán, jak proti ruským médiím postupovat. Jenže to tak jednoduše nepůjde. Akčních plánů totiž bude muset být hned několik.

První otázkou je, zda o evropském vidění ukrajinské krize nějak informovat samotné Rusy. Po konci studené války se zrušila spousta západních ruskojazyčných vysílání. Na druhou stranu není pro Rusa problém zabrousit třeba na web ruské mutace Deutsche Welle a dočíst se, co v ruské televizi neuslyší.

Druhý akční plán zasluhují státy Pobaltí s více či méně výraznou ruskou minoritou. Čím dál ohroženější baltské státy se za rok propracovaly od zákazu některých ruskojazyčných televizí až k návrhu evropské ruskojazyčné televizní stanice, která by šířila evropský pohled. A konečně třetí plán by se měl týkat zbylých unijních zemí, jako je Česká republika. Ale ten by měl být hodně krátký.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se