Na pražskou adresu Ječná 1 se nastěhuje první čínský spisovatel. Byt na rohu Karlova náměstí bude od 25. června sloužit jako literární dům pro tvůrčí pobyty čínských spisovatelů. "Čínští literáti jsou velmi dobře obeznámeni s českou literaturou a jsou jí ovlivněni," vysvětluje Kateřina Markelová, mluvčí občanského sdružení Inter-culture association − Česko-čínské kulturní asociace, která Sídlo čínských spisovatelů zřídila.
Asociace, jež od roku 2007 podporuje uměleckou výměnu mezi oběma zeměmi, na projektu spolupracovala s čínským spisovatelem a redaktorem, který si přezdívá Lung Tung. "Pro Čínu objevil Hrabala a několikrát byl v Praze," přibližuje česká překladatelka moderní čínské literatury Zuzana Li.
Lung Tungovu poslední tvorbu inspirovaly i cesty do Tibetu, kde překládal veršované svaté zpěvy šestého dalajlamy a spolupracoval se zakladatelem Tibetského muzea jaků, literátem Jü-čchu Wuem, jenž žije ve Lhase. Právě Jü-čchu Wu, narozený v Číně roku 1954, bude prvním rezidentem Sídla čínských spisovatelů. Dalšími, kteří přijedou do Prahy na měsíční tvůrčí pobyt, budou literáti Kuang-čchin Jie, Jü-čcheng Ťin a Čching-pang Liou.
Za čínskou stranu je partnerem tvůrčích pobytů velké pekingské nakladatelství Říjen, spojené se stejnojmenným literárním časopisem. Časopis i nakladatelství vznikly koncem 70. let, jejich autoři ale zatím do světa na rezidenční pobyty nevyjížděli.
Čínský nobelista Mo Jen podpořil komunisty, za korupci prý nemohou - čtěte ZDE
Padesát odstínů červené. Čínské novely vyprávějí o konkubínách z veřejných domů - recenze ZDE
Autoři z komunistické Číny budou bydlet jen několik desítek metrů od Ječné 7, kde se v 70. a 80. letech v bytě manželů Němcových setkával český disent. Sinoložka Olga Lomová z Ústavu Dálného východu na FF UK se domnívá, že v otevření Sídla čínských spisovatelů není nic podvratného, ani vůči čínské vládě, ani vůči Česku. "V Číně převažuje šedá zóna, jinak to ani nejde, a z režimního autora se přes noc může stát disident. Ty pojmy ostatně v prostředí vykořisťovatelského kapitalismu, dirigovaného komunistickou stranou, mnoho neznamenají."
Do Prahy se na rezidence uchylují němečtí a rakouští spisovatelé, které hostí Pražský literární dům autorů německého jazyka. Tito autoři čtou pro českou veřejnost a píší blog. Zřizovatelé čínského sídla v Ječné na autory podobné nároky klást nebudou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist