Krach Řecka je především tragédií 11 milionů Řeků, kteří pět let trpěli utahováním opasků a pak se dozvěděli, že je nekompetentní premiér přivede k bankrotu. Ale krach Řecka, kterému tak dlouho nikdo nevěřil, je i sérií osobních proher mnoha význačných Evropanů.

Upřímnost nade vše

Na jméno Jorgos Papakonstantinu si už asi nikdo nevzpomene. V říjnu 2009 ale jeho jméno dokázala vyslovit celá Evropa. Nový ministr financí řecké vlády tehdy přijel na zasedání ministrů financí EU a všechny šokoval prohlášením, že rozpočtový schodek na rok 2009 bude dvojnásobný − na naprosto nepřijatelné úrovni 12,5 procenta HDP. Podle něj za vše mohla předchozí vláda, zatímco nová dá finance do pořádku. Nazlobený šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker prohlásil, že "hra skončila". To ještě netušil, že "hra" potrvá pět let a on jako předseda Evropské komise ji bude muset nakonec dohrát k všeobecné prohře.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.