Přestože jsou české malé a střední podniky nejúspěšnější v on-line prodeji z celé Evropské unie, v hodnocení digitální ekonomiky je Česko stále podprůměrné. Jeho pozici stahuje především státní správa, kterou Česko ještě nedokázalo digitalizovat.
O stavu české digitální ekonomiky a jejím sladění s ostatními státy osmadvacítky v pondělí přijíždí do Prahy jednat místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.
Podle dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nakoupili vloni Češi na internetu zboží za 68 miliard korun, což je o pětinu více než v roce 2013. Česká vláda se snaží on-line obchody ještě více podpořit, a souhlasí proto téměř se vším, co v této oblasti navrhla Evropská komise v rámci strategie jednotného digitálního trhu.
"Vítáme především snahu o maximální harmonizaci spotřebitelských práv a zjednodušení výběru DPH. Podporujeme také lepší dostupnost doručovacích služeb v rámci celé EU," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
Úspěch českých on-line obchodů a také například technologických start-upů je ale podle Evropské komise v ostrém kontrastu s neschopností Česka digitalizovat státní správu. V této oblasti jsou na tom hůře už jen Rumunsko, Slovensko a Maďarsko.
V Česku přitom pravidelně používá internet 76 procent obyvatel a elektronická státní správa by mnohým z nich ulehčila život. Česku se už alespoň podařilo zřídit univerzální kontaktní místa veřejné správy CzechPoint a propojit datové fondy ve státní a veřejné správě, takže změny základních údajů stačí občanovi nahlásit jen jednou.
Stále ale zaostává například digitalizace zdravotnictví nebo možnost podávat daleko více formulářů elektronicky. Vláda se však podle Akčního plánu pro rozvoj digitální ekonomiky v ČR zavázala situaci napravit a udělat alespoň některé kroky k lepší elektronické komunikaci s úřady už do roku 2020.
Nutnost rychlejší digitalizace státní správy ale nebude jediné téma, které bude na návštěvě v Praze eurokomisař pro digitální ekonomiku Ansip nejspíše řešit.
Česko kvůli kompetenčnímu sporu mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem vnitra nemusí stihnout z Bruselu získat čtrnáct miliard korun na šíření vysokorychlostního internetu.
Ansip přitom upozorňuje, že Národní plán rozvoje sítí nové generace má být hotov už do konce příštího roku.
"Podle konzultační firmy McKinsey se desetiprocentní nárůst vysokorychlostního internetu rovná 1,3 procenta hospodářského růstu. Nechci komentovat žádné konkrétní případy, ale řekl bych, že si musíte pospíšit," uvedl Ansip před návštěvou Prahy pro Českou televizi.
"Je mi líto, že se tato neschopnost Česka zajistit dohodu dostala až k uším eurokomisaře Ansipa, je to ostuda. Čekám již měsíc na jednání s předsedou vlády, abychom si vše vyjasnili," uvedl místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, který se má v pondělí s eurokomisařem setkat.
Hovor bude chtít ale svést také na další témata: "Chci se bavit například i o tom, jak zajistit, aby se tažení Evropské komise proti Googlu neobrátilo proti českým a evropským digitálním hráčům."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist