Vánoce se blíží a s nimi předvánoční shon v obchodních centrech. Pokud chcete sehnat dárky pro své blízké ve slevách, které některé obchody nabízejí už před svátky, musíte se vydat napospas nekonečným frontám před pokladnami. Anebo nakupujte o Vánocích onlinově z pohodlí domova. Poradíme vám, jak se na letošní Vánoce připravit a na co si dát pozor.

1. Objednávejte do 18. prosince
Podle analýzy Acomware zažívají internetoví prodejci největší nápor v týdnu od 7. do 13. prosince, úplný vrchol potom připadá na 14. prosince. Abyste dostali své zboží včas, objednávejte bezpečně do 18. prosince. Odborníci varují: po tomto datu hrozí riziko, že vaši blízcí nedostanou dárky pod stromeček, ale až po svátcích.

2. Důvěřujte, ale prověřujte
Lákají obchodníci na výrazně levnější zboží než jejich konkurence? Nemůžete se dopátrat, kde firma sídlí, ani jakého má majitele? Podvodníci jsou všude, proto nakupujte jen na ověřených e-shopech. Dejte na zkušenosti svých přátel nebo na recenze zákazníků na důvěryhodných portálech. Dobře poslouží i internetové srovnávače, jako je například Heuréka.

3. Nebojte se zahraničních e-shopů
Pokud nakupujete dárky v e-shopu v rámci EU, jde o jeden celní a daňový prostor, takže se nemusíte starat o clo a DPH, stejně jako u nás. To platí i mimo EU v případě zboží do 22 EUR a zboží označeného jako dar. U zásilek dražších než 150 EUR (mimo EU) musíte doplatit daň i clo - to se pohybuje v rozmezí 15-20 % z původní částky. V podmínkách pro doručování má každý zahraniční e-shop nastavená vlastní pravidla. Doba doručení je v případě velkých společností (Ebay, Amazon), které rozvážejí téměř do všech států světa, kolem sedmi pracovních dnů, u menších e-shopů to však může jít o 20 dní nebo až čtyři týdny.

4. Doručení pohodlně až domů
Nechte si pro vaše maximální pohodlí doručit balíček až domů. Některé firmy pro komfort svých zákazníků neustále zdokonalují své služby. Například unikátní webová aplikace DPD Kurýr nabízí jako jediná u nás upřesnění doby doručení na jednu hodinu a navíc možnost sledovat kurýra v reálném čase na mapě, než s dárkem dorazí k vám domů. Budete tak přesně vědět, kde se kurýr právě nachází a kolik adres ho dělí od té vaší. Ve větších městech si také můžete den dopředu vybrat dobu, kdy na kurýra budete mít čas, nebo si ještě v den doručení přidat záložní adresu v okolí, na kterou kurýr balíček doručí, pokud vás nezastihne doma. Stačí se jen přihlásit do aplikace a budete mít před sebou všechny informace o balíčku i možnosti, jak si přizpůsobit doručení.

5. Co s nevhodným dárkem?
Pokud jste nakoupili například oblečení online, máte právo ho do dvou týdnů nepoškozené vrátit bez udání důvodu. Některé e-shopy dokonce na Vánoce tuto lhůtu ještě prodlužují. Je však důležité ponechat na dárku originální cedulky (klidně bez ceny). Pokud nemáte doklad o nákupu, můžete nevhodný dárek například "vydražit" na některém z aukčních serverů.