Had v podobě pytlů s odpadky se vine bejrútskou ulicí. Už se zdálo, že odputuje do Ruska, jenže libanonská vláda včera oznámila, že plán odvézt statisíce tun odpadků ke zpracování do Ruské federace vyšel naprázdno. Firma, která měla převoz zabezpečit, nezískala z Moskvy potřebné záruky. Odpadková krize trvá od loňského července, kdy vláda z důvodů přeplněnosti uzavřela městskou skládku, aniž by nabídla alternativu. Lidé proto často odpadky spalují na ulici, což jen přispívá ke karcinogennímu znečištění beztak zápachem prosyceného ovzduší. Mnozí Libanonci vinu svalují na politický systém, paralyzovaný sektářskými rozbroji. Země nemá prezidenta a vláda schválila státní rozpočet naposledy v roce 2005.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru