Lukáši Kuzmiakovi neznámý zloděj v červnu 2011 vykradl byt a odnesl si notebook za 140 tisíc korun. Během několika týdnů jej Kuzmiak vypátral a získal zpět. Kvůli způsobu, jak jej našel, dnes ale musí chodit k soudu a hrozí, že bude muset platit násobně víc, než kolik ho ukradený počítač stál.

Osmadvacetiletý expert na počítačovou bezpečnost měl v notebooku program, který jej propojoval s jeho dalšími počítači. A pár dní po krádeži tak zjistil, že ukradený notebook někdo používá. "Byl v Příbrami. Zjistil jsem, kdo ho má, protože se přihlašovali do e-mailové pošty," popisuje.

Pro zkušeného IT experta pak už bylo hračkou pořídit pomocí webkamery snímky těch, kdo se k počítači přihlašovali, stejně jako stránek, které navštěvovali.

S důkazy přišel na policii − tam ale nepochodil. Policisté si přitom uvedené uživatele − byli jimi Martin K. a jeho rodiče − našli v evidenci. Nicméně oznámili, že si pro počítač jen tak nemohou přijít, musí mít soudní příkaz. "Nepomohlo, když jsem říkal, že počítač může někdo přeinstalovat a on se ztratí," uvádí.

Po několika dnech skutečně počítač přestal "vysílat". A Kuzmiak svůj příběh popsal na svém anglickém blogu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Když se notebook − již s novými vlastníky − po necelých dvou týdnech objevil zase v síti, zašel znovu na policii, prý opět bezúspěšně. Kuzmiak tak v psaní blogu pokračoval a dával na něj i snímky uživatelů, které pojmenoval podle toho, co dělali. Mladíka, který stále sledoval porno, nazval "honič", jeho matku pak "farmářkou".

Blogu si všimla média, a když o něm vyšla i reportáž na TV Nova, poznala jedna divačka svoji švagrovou. A zjistilo se, že novým majitelem notebooku je tehdy dvacetiletý Jakub R. z Prahy.

Jeho rodiče donesli počítač na policii a kontrovali dvěma žalobami. Záběry, byť na nich měli pásku přes oči, jim prý způsobily psychickou újmu. "Po zveřejnění museli vyhledat lékařskou pomoc. Byli zabíráni v domácnosti ve chvílích, kdy předpokládali, že budou sami," poukázala jejich advokátka Ludmila Repovská.

V první žalobě chtějí 446 tisíc korun za způsobenou škodu na zdraví, v druhé na ochranu osobnosti pak omluvu a 300 tisíc korun.

Kuzmiakův advokát Jiří Wytrzens ale odmítá, že by za zveřejnění a případnou újmu mohl jeho klient. "Psal jen pro pár svých přátel blog, navíc v angličtině. Potřeboval se vypsat z frustrace, že policie nekoná," uvedl. A poukázal na to, že Kuzmiak novináře sám nevyhledával, ti si sami všimli jeho blogu. A příběh prý značně přibarvili.

Druhou žalobu smetla soudkyně Městského soudu v Praze Dagmar Stamidisová minulý pátek ze stolu. A to kvůli tomu, že je takřka totožná s první žalobou o způsobenou újmu, kterou již začal řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Jeho jednání by mělo pokračovat počátkem dubna, kdy má vypovídat soudní znalec Karel Hynek, který spočítal zmíněnou škodu na zdraví.