Ve Francii frčí protesty proti reformě zákoníku práce. Hlavním terčem demonstrantů je záměr vlády zrušit povinnost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000. Ve "výjimečných případech" by podle návrhu reformy mohli zaměstnanci pracovat až 60 hodin týdně.

Protestujícím vadí i zavedení maximální výše odstupného v případě propouštění a zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů. Cílem francouzské vlády je zpružnit pracovní trh a snížit vysokou nezaměstnanost, protože ve Francii je nyní bez práce zhruba 3,6 milionu lidí. Otázkou tudíž zůstává, zda jsou rudé vlajky protestujících výrazem solidarity s nezaměstnanými, nebo naopak šidítkem těch, kdo práci za výhodných podmínek mají a nechtějí k ní pustit ty, kteří čekají za vraty.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru