Po více než rok trvajících sporech je jasno: v pražských Holešovicích vznikne jedna z největších úřednických budov na zelené louce. Nejvyšší kontrolní úřad si tam za 689 milionů postaví sídlo pro 400 pracovníků. Navzdory ministru financí Andreji Babišovi (ANO), který dělal všechno pro to, aby projekt zastavil. Podle něj je zbytečný a drahý, odmítal mu proto schválit peníze.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) pracuje už od roku 2007 v nájmu v "mrakodrapu" u holešovického nábřeží, který patří developerské skupině CPI miliardáře Radovana Vítka.

Úřad má přitom už dvanáct let koupený pozemek pár set metrů odtud a na papíře i schválenou výstavbu nového sídla, kam by se kromě kontrolorů přestěhovala také knihovna a archiv Poslanecké sněmovny. Nová budova se měla dostavět v roce 2020, dva roky předtím, než NKÚ vyprší současný nájem. "Bude to zřejmě trochu jinak, protože kvůli průtahům se schvalováním rozpočtu jsme nabrali zpoždění," řekla Olga Málková, mluvčí NKÚ.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se