Opuštěné okolí neblaze proslulé jaderné elektrárny v Černobylu se má opět změnit v místo, kde se vyrábí elektřina. Investoři chtějí vyklizenou oblast využít k vybudování elektrárny nové, tentokrát ale mají být v hlavní roli solární panely.
Letos v dubnu to bylo přesně třicet let od havárie v Černobylu, nejhorší katastrofy v historii jaderné energetiky. Sluneční záření je jedna z mála věcí, na kterých se zde vůbec dá vydělat, oblast je kvůli vysoké míře radioaktivního záření příliš nebezpečná. Ale je stále napojená na elektrickou rozvodnou síť.
"Máme normální evropské priority, nejlepší standardy pro životní prostředí a toužíme po ekologické produkci energie. Chceme úspěšnou Ukrajinu," řekl agentuře Bloomberg Ostap Semerak, ukrajinský ministr životního prostředí. Podle něj se o investici zajímají dvě americké a čtyři kanadské firmy. Už dříve podobný zájem projevila jedna italská firma.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.






