Stovka je pěkné kulaté číslo, dobře se pamatuje a prezentuje. Je-li těch nul pohromadě dostatek, poutají pozornost. A přesně to fotbal potřebuje. Což je důvod, proč se spirála jeho zdánlivého šílenství letos šroubuje zase o kus výš.
Právě 100 milionů eur činil dosavadní rekord přestupního trhu spojený s příchodem Garetha Balea do Realu Madrid v roce 2013, i když tehdy Španělé paradoxně skutečnou cenu tajili, aby hvězdný střelec Cristiano Ronaldo nedostal psotník z toho, že sám vyšel levněji.
To v Manchesteru United se za nový, chystaný rekord rozhodně nestydí. A tak se kulaťoučká stovka objevuje v tisících článků, jež zvěstují, že opravdu už co nevidět za ni anglický velkoklub koupí z Juventusu Paula Pogbu.
◼ 100*
Paul Pogba: Juventus – Manchester United, 2016
◼ 85,3
Gareth Bale: Tottenham – Real Madrid, 2013
◼ 80
Cristiano Ronaldo: Manchester United – Real Madrid, 2009
◼ 75,3
Gonzalo Higuaín: Neapol–Juventus, 2013
◼ 71,5
Neymar: Santos–Barcelona, 2013
◼ 65
Luis Suárez: Liverpool–Barcelona, 2014
◼ 63
James Rodríguez: Monaco – Real Madrid, 2014
◼ 59,7
Ángel Di María: Real Madrid – Manchester United, 2014
◼ 56
Kaká: AC Milán – Real Madrid, 2009
◼ 55
Kevin De Bruyne: Wolfsburg – Manchester C., 2015
Všechny částky jsou uvedeny v milionech liber.
* Pogbův přestup je teprve očekávaný.
Rozdíl mezi dvěma přestupy "za stovku" najdeme za číslovkou, kde se obvykle uvádí měna. Zatímco u Balea jsme se bavili o eurech, u Francouze Pogby o librách.
V přepočtu na eura bychom se tu tedy dostali až ke 118 milionům a tatáž částka vyjádřená v českých korunách už srazí do kolen i ty, kdo si v jiné měně její astronomičnost tak dobře neuvědomí. Ano, Pogba má přijít na stadion Old Trafford za 3,186 miliardy korun.
Za posily víc, než dá ČR do sportu
Pro srovnání: v české státní kase je letos pro celý sport v této zemi vyčleněno 3,7 miliardy korun.
Je zvláštní uvědomit si, že na podporu české reprezentace, sportování talentované mládeže či budování příslušné infrastruktury jde v tuzemsku výrazně menší suma než ta, kterou třeba Manchester United vydá jen přes léto za
posily.
Když k očekávanému Pogbovi připočítáme i příchody Henrika Mchitarjana (42 milionů eur) nebo obránce Erika Baillyho (38 milionů eur), dostaneme se k součtu 5,346 miliardy korun.
Budeme-li v té poněkud bizarní hře "České státní výdaje na sport versus letní investice Manchesteru United" ještě chvíli pokračovat, můžeme se potěšit sdělením, že na příští rok už státní pokladna počítá s navýšením ročních dotací pro sport na šest miliard korun.
Ale ty, kdo uvěřili, že tím už United jako země trumfneme, je zase nutné rychle zchladit: vedle jmenovaných posil takříkajíc za peníze přišel do anglického klubu zdarma také Zlatan Ibrahimović − vypršel mu kontrakt s Paris SG. Ačkoli anglický klub ušetřil na odstupném, na výplatě skrblit nemohl, s 227 tisíci librami týdně bude Ibrahimović patřit mezi nejlépe placené hráče ligy a světa. Ročně mu to hodí 365 milionů korun.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.