Byla by to jedna ze zpráv, které snadno zapadnou. Ale jednoduchá formule, že vláda v Tokiu pozvala na kobereček čínského velvyslance dvakrát za sebou během tří dní, má vysoce dramatický obsah. Zájmy dvou největších asijských ekonomik, které jsou zároveň čísly dvě a tři ekonomiky světové, se stále častěji a silněji dostávají do strategického rozporu.

Důvody jsou stejné jako ty, které vedly k mnoha válečným konfliktům v minulosti, totiž ovládání životně důležitých cest, v daném případě námořních linií ve Východo- a Jihočínském moři. Jen tak lze vysvětlit, proč se japonská vláda rozhodla dvakrát důrazně protestovat, když se poblíž neobydlených ostrůvků Senkaku (po japonsku) či Tiao-jü-tao (po čínsku) před týdnem objevila čínská rybářská plavidla. Objevila se tam ještě v sobotu, také v pondělí a ještě v úterý. Aby nebylo pochyb, že celá pouť má oficiální posvěcení, doprovázely je lodě pobřežní stráže. Japonský ministr zahraničí se nechal slyšet, že je nepřijatelné, aby Peking jednostranně výrazně zhoršoval napětí, na což se mu dostalo odpovědi, že sporné ostrovy jsou integrální součástí čínského území a že spor by se měl řešit mírovou cestou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.