Výroba aut a jejich součástí táhne český průmysl dopředu, loni se tržby v oboru vyšplhaly skoro na bi­lion korun. Nadšení ze vzkvétajícího odvětví ale mírní ekonomický geograf Petr Pavlínek. Profesor, který své působení půlí mezi Univerzitu Karlovu a univerzitu v americkém státě Nebraska, upozorňuje, že obor v Česku ovládají firmy se zahraničním kapitálem a českých hráčů je jen malý zlomek. Ti navíc většinou mají v evropském a světovém autoprůmyslu podřadné postavení a obtížně se z něj vymaňují.

"Vysoká závislost na zahraničním kapitálu bude mít v dlouhodobém horizontu na české hospodářství negativní vliv," říká Pavlínek. "Nereinvestovaný zisk, který neustále roste, nezůstává u nás, centrály si ho stahují do mateřských firem. V rámci evropských a světových výrobních sítí jsme se dostali do podřadného postavení a současný stav automobilového průmyslu ve světě nenahrává změně."

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se