Základní zákon české politiky sice říká, že vše dopadne jinak, než se čeká, ale přesto lze určitě zákonitosti vysledovat. Veškeré dosavadní krajské volby vyhrál nesouhlas voličů s aktuálními držiteli moci. V roce 2000 bodovala ODS proti vládě Miloše Zemana. V roce 2004 opět ODS proti kabinetu Stanislava Grosse. O čtyři roky později propláchla kraje oranžová tsunami na protest proti vládě Mirka Topolánka a v roce 2012 její druhá verze podemlela základy kabinetu Petra Nečase. Krajské volby jsou v Česku tradičně volbami protestu.

Tentokrát jako by to neplatilo. Hlavní souboj se vede mezi vládními stranami ČSSD a ANO. Opozice je jen do počtu, nejlepší, v co může doufat, je důstojné naplnění coubertinovského hesla "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". Jenže při bližším pohledu zjistíme, že protestní podstata krajských voleb ani za této situace nezmizela, jen nabyla nové formy. Sledujeme pozoruhodný úkaz: Jedna vládní strana protestuje proti druhé. ČSSD a ANO před sebou vzájemně varují coby před nebezpečím pro Česko, demokracii, vesmír a tak vůbec. Andrej Babiš rozehrává další kolo osvědčeného protestu proti korupci, tentokrát se zvláštním zřetelem k sociálnědemokratickým hejtmanům. Sociální demokraté popisují Babiše jako hlavního zlouna, jejich hesla hlásají, že kraj není firma, Bohuslav Sobotka mluví o oligarchizaci jako o největším problému Česka. Jako by obě koaliční (!) partaje instinktivně cítily, že vyhrají, jen pokud samy sebe dokážou důvěryhodně vykreslit jako utlačovanou opozici, která povede lid do boje proti prohnilému a zákeřnému establishmentu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.