Dvě desetiletí byla v Rusku jako politická novinářka svědkem nejistého budování demokracie po rozpadu Sovětského svazu. Protože znala souvislosti komunální politiky v Petrohradu, vzestup agenta KGB Vladimira Putina k moci u ní vyvolával obavy od samého začátku.

V roce 2012 napsala Masha Gessenová knihu Muž bez tváře, první ucelený profil politika, který pro Západ dlouho zůstával nečitelný.

V publikaci, která tento měsíc vychází poprvé i v českém překladu, vykresluje Gessenová vládce největší země na světě jako megalomana, jehož ideologie jde proti hodnotám Západu a jehož cílem je "udržet se u moci a kumulovat bohatství". "Putin je existenční hrozbou nejen pro Evropu, ale i pro svět," varuje novinářka.

HN: Jak se stalo, že jste napsala knihu o Vladimiru Putinovi?

Začala jsem psát články pro New York Times, ve kterých jsem vyjadřovala názor, že je velmi nebezpečný, nejen pro Rusko. A když jsem tyto články chtěla psát i pro ostatní americká média, zjistila jsem, že o ně není zájem.

Jeho obrázek tehdy byl takový, že je to ekonomický reformátor a demokrat. Ta doba byla vůbec pro americké novináře, kteří pokrývali Rusko, dost nešťastná. Po 11. září 2001 mohl Putin upevnit svoji moc a Amerika se o Rusko příliš nezajímala. Moskva se stala jen takovým místem, kam se přijeli osprchovat reportéři, kteří dělali zpravodajství z Afghánistánu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se