Možná z toho bude zasnoubení s příslibem manželství, které by mohlo významně ovlivnit výsledek parlamentních voleb v příštím roce.

Širší vedení KDU-ČSL totiž na pátečním jednání rozhodne o tom, jestli zahájí jednání se Starosty a nezávislými o společném postupu při parlamentních volbách v roce 2017.

Výsledkem by mohl být v průběhu příštích měsíců vznik subjektu, který by mohl konkurovat nejsilnějším politickým stranám − sociálním demokratům a hnutí ANO.

"Protože jsou v médiích různé spekulace o tom, s kým jednáme nebo nejednáme, chceme říci širšímu vedení KDU-ČSL, co se ve skutečnosti děje. A chceme se zeptat, jestli máme se Starosty a nezávislými vyjednávat, nebo nemáme," řekl HN předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek pravděpodobně dostane svolení k vyjednávání, on sám ale mluví opatrněji.

"Těžko předvídat, určitě zazní argumenty pro i proti společnému postupu ve volbách," soudí. Osobně je ale pro to, aby oficiální vyjednávání začalo, což podle něj neznamená, že dojde nakonec k dohodě. "Jednat má vždycky smysl, nejednat by byla chyba. Ale má to svá rizika, například je na vyjednávání poměrně málo času," podotkl Bělobrádek.

Část lidovců láká především to, že by mohli v parlamentních volbách získat více hlasů. Jejich strana v posledních letech slaví ve volbách úspěchy, ale zdaleka nemá jisté, že se dostane přes deset procent − v roce 2013 získala v parlamentních volbách 6,78 procenta hlasů.

U Starostů a nezávislých je ale náklonnost k lidovcům podstatně větší, což dokládají i slova jejich předsedy Petra Gazdíka. "My jsme navrhli KDU-ČSL, abychom jednali o spolupráci, a teď čekáme, jak se oni v pátek rozhodnou. Věřím, že budou pro spolupráci," řekl HN.

Starostové dosud dlouhodobě spolupracovali s TOP 09, ale nakonec se rozešli ve zlém. Starostové mimo jiné protestovali proti tomu, že TOP 09 se na billboardech pro letošní krajské a senátní volby zaštiťovala podporou "starostů", což Gazdík i další jeho spolustraníci vnímali jako využívání jejich značky. Obě strany šly přitom do těchto voleb samostatně. Starostové dopadli podstatně lépe než TOP 09 Miroslava Kalouska, která teď zůstala bez partnera.

Gazdík je příznivcem toho, aby nově vznikl blok jak s lidovci, tak například se Stranou soukromníků a také s SNK Evropskými demokraty. Kromě toho Starostové mají smlouvy s řadou menších sdružení po celé republice. "Naší snahou je vytvořit 'třetí sílu', která bude v parlamentních volbách protiváhou ČSSD a hnutí ANO. Takovou alternativu je třeba tady nabídnout," vysvětlil Gazdík. Zatím není zdaleka jasné, jakou podobu by tato "třetí síla" měla, zda by například strany v ní vytvořily koalici nebo by se pro volby spojily v nově vytvořeném společném subjektu. "Něco takového je v této chvíli zcela nejasné. Nevím to ani já, ani nikdo jiný," řekl Gazdík.

Jisté je, že by šlo o středopravicový, proevropský blok, který by prosazoval sociálně-tržní hospodářství. "Pro takový subjekt je tady zcela určitě prostor. Lidé chtějí alternativu k lidem typu Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky. Chtějí někoho, kdo se chová konsenzuálně, mají plné zuby napětí, které vytváří mezi sebou pan Babiš a pan Sobotka," podotkl šéf lidovců.