Až do minulého týdne jeho jméno ani to, jak vypadá, příliš lidí neznalo. A i přesto, že je nyní hlavní postavou obřího dotačního skandálu na severu Čech, jeho fotografii žádná média nepřinesla.

Ústecký podnikatel Daniel Ježek - který si přitom nechával od nejbližších spolupracovníků sám říkat pán velkomožný – se totiž důkladně ukrýval v pozadí a nechtěl, aby se o něm příliš vědělo.

Jeho moc přitom byla značná: Ježek (spolu s bývalým senátorem Alexandrem Novákem) jako jeden z nejmocnějších členů severočeské ODS byl podle nejnovějšího obvinění policie tím, kdo řídil korupční chobotnici při nakládání s miliardami evropských dotací. Ale také stál za propuštěním svého přítele a stranického partnera Alexandra Nováka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest za korupci.

Právě Daniel Ježek je tím, kdo podle svědků ve skutečnosti ovládá motorkářskou skupinu Gryphons, která se za Nováka při jeho podmínečném propuštění zaručila.

Klubovně motorkářské skupiny vévodí obří znak bájného zvířete gryfa, který podle svědků nechal Ježek – mezi motorkáři a nejbližšími kamarády přezdívaný pro změnu Pižmo – vyrobit za desítky tisíc korun. A na jeho jméno je ostatně zaregistrována i webová doména skupiny.

Ježek začal podle zdroje z okolí motorkářské skupiny podnikat ještě před revolucí – například obchodem s vietnamskými peněženkami, díky němuž prý vydělal první milion. Umožnilo mu to i získat modrou knížku. Takže zatímco jeho spolužáci museli na vojnu, on se mohl věnovat hned podnikání.

A podnikavý byl i nadále - byl jedním z prvních, kdo měl mobilní telefon a s jeho pomocí neustále vyřizoval své obchody. "Nesundal ho od ucha, ani když se šlo do přírody. Zvládal běhat s mobilem po kopcích a nahánět signál," popisuje jeden jeho tehdejší známý.

Problémové projekty

◼ Grandhotel Pupp Karlovy Vary - 40 milionů

◼ Modernizace a rozšíření Skiareálu Klínovec – 248 milionů

◼ Lyžařský areál Plešivec - 171 milionů.

◼ Svatostánek českého vinařství Litoměřice – 127 milionů

◼ Chrám chmele a piva v Žatci- 194 milionů

◼ Rekonstrukce muzea v Ústí s cílem zřízení centra česko-německých studií Colegium Bohemicus – 311 milionů

◼ Kulturně společenské centrum na zámku v Děčíně - 135 milionů

◼ Lanová dráha na Větruši - 57 milionů

◼ Revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE (Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov) - 327 milionů

◼ Zimní stadion Litoměřice - 191 milionů

◼ Nábřeží Maxipsa Fíka Kadaň - 112 milionů

◼ Cyklostezka Ohře - 110 milionů

Vládlo páté patro

Postupně se Ježek vypracoval na jednoho z nejvlivnějších politiků ODS a byl již jen krůček k jednomu ze svých největších obchodů - spolu se společníky a také vlivnými členy severočeské ODS Patrikem Oulickým a Alexandrem Novákem pořídili a zrekonstruovali dům v centru Ústí nad Labem, jehož spodní patra pronajali jako sídlo ROP severozápad - úřadu, přes nějž se rozdělovaly miliardy evropských dotací.

A jak z nynějšího vyšetřování vyplývá, místo oficiálně jmenovaných komisí o rozdělování miliard ve skutečnosti rozhodovali Ježek s Novákem ze své kanceláře v pátém patře.

I když se o problematických zakázkách na severu mluvilo dlouho a policie v jednotlivých případech několik lidí obvinila, celou korupční chobotnici se jí dlouho nedařilo rozkrýt.

Policie již celý systém rozdělování dotací na severu Čech začala prověřovat počátkem roku 2013 a nejenže nasadila odposlechy, ale nechala si i z minulosti zjistit, jak často a s kým si aktéři telefonovali.

Jenže po necelém roce pro nedostatek důkazů případ odložila.

Klíčový moment, který policii zajištěné odposlechy pomohl rozšifrovat, přišel v září 2015. Tehdy se totiž rozhodla promluvit jedna z dalších hlavních postav celého případu: bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Tomu již soud v minulosti udělil pětiletý trest vězení za úplatkářství při rozdělování dotací a hrozil mu další. A díky jeho svědectví se kriminalistům vše propojilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.