V Česku se věří, že pravda zvítězí. Zároveň se ale má za to, že důležité je především vítězství v debatách a tak vůbec. A to za každou cenu. Pravda je proto často vynalézavě opracovávána a přepracovávána. Zde je několik zásad pro kreativní práci s pravdou, odpozorovaných na sociálních sítích a od vrcholových politiků.
1. Pravda nejlépe funguje v podmiňovacím způsobu. Vychází se z toho, že něco sice není pravda, ale mohla by být. Například když americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že ve Švédsku se den předtím stalo něco hrozného ve spojitosti s uprchlíky, překvapilo to i samotné Švédy. Diskutéři na českých sociálních sítích si s tím ovšem poradili. Mohli jsme se dočíst, že nezáleží na tom, že se nic nestalo, protože každý přece ví, že ve Švédsku přijali tolik muslimských migrantů, že se tam dřív nebo později něco stane. V tomto smyslu je podle nich Trumpův výrok naprosto pravdivý: Sice k ničemu nedošlo, ale mohlo by dojít. Tento postup je vysoce efektivní, protože ho lze vztáhnout na cokoli, jakož skrze něj cokoli ospravedlnit.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.