Ačkoliv Bulharsko nepatří k evropskému hlavnímu proudu, byly jeho nedělní parlamentní volby pro Evropskou unii důležité. A dopadly pro Evropu dobře. Nešlo tentokrát o plot, kterým balkánská země už dva roky zadržuje vlnu uprchlíků z Turecka, ale o to, že se v hlasování testovaly dva trendy. Tím prvním je obávané sbližování postkomunistických členů unie s Ruskem, k čemuž mají Bulhaři historické důvody (dvakrát je Rusko osvobodilo). Druhým je růst popularity nacionalistických populistů.

K úlevě Bruselu v Bulharsku vyhráli "naši populisté", kteří si navíc drží od Ruska jistý odstup. Vládu tak bude sestavovat bývalý policejní generál a už dvakrát premiér Bojko Borisov, jehož strana GERB (zkratka názvu Občané pro evropský rozvoj) získala téměř 33 procent hlasů a o pět procent porazila favorizované postkomunistické socialisty.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se